„ACID RAIN” NAJLEPSZĄ KRÓTKOMETRAŻOWĄ ANIMACJĄ W FINLANDII

Kolejna nagroda dla animacji Tomka Popakula przywędrowała z fińskiego Animatricks Animation Festival. Film został uznany najlepszą krótkometrażową animacją imprezy.

Animatricks Animation Festival powstał w 2000 roku. To odbywające się w corocznie w stolicy Finlandii święto animacji. Mieszkańcy Helsinek mają wówczas okazję zobaczyć najciekawsze produkcje z całego świata, od krótkich form animowanych po te pełnometrażowe.

W programie tegorocznej edycji festiwalu nie zabrakło polskich produkcji. W programie konkursowym można było znaleźć aż 8 naszych filmów. Poza nagrodzonym filmem Tomka Popakula widzowie i jurorzy mieli okazję zobaczyć „Story” Joli Bańkowskiej, „An eye for an eye” Julii Płoch, „Kwadraturę koła” Karoliny Specht, „Colaholica” Marcina Podolca, „III” Marty Pajek, „Łowy” Mateusza Jarmulskiego oraz „Na Zdrowie!’ Pauliny Ziółkowskiej.

Akcja nagrodzonego „Acid Rain” rozgrywa się gdzieś w Europie Wschodniej. Młoda ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości. Początkowa ekscytacja podróżą autostopem opada, gdy ląduje na obrzeżach miasta w środku nocy. Na moście spostrzega postać balansującą niebezpiecznie na barierce. Tak poznaje Chudego trochę niezrównoważonego dziwaka. Chudy mieszka w kamperze, którym jeździ załatwiając niekoniecznie legalne sprawunki. Młoda postanawia zabrać się z Chudym. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony, a między nimi szybko zawiązuje się nienazwana więź.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.