POLSKI PROGRAM NA FESTIWALU W LEEDS

Na początku listopada rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu w Leeds. W tym roku na publiczność czeka polski program, w którym zaprezentowane zostaną najciekawsze animacje reżyserek, a to nie jedyna obecność naszych filmów na festiwalu.

Leeds International Film Festival jest największym angielskim festiwalem odbywającym się poza Londynem. W programie o nagrody w trzech sekcjach konkursowych rywalizują filmy pełnometrażowe, dokumentalne i  krótkometrażowe (w tym animacje). Oprócz sekcji konkursowych co roku pokazywane są filmy kultowe oraz eksperymentalne a także liczne retrospektywy. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 3-19 listopada.

W tym roku jeden ze specjalnych programów zostanie poświęcony twórczości polskich reżyserek. Współorganizatorami programu jest Krakowska Fundacja Filmowa.Publiczność we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Publiczność festiwalu będzie miała okazję zobaczyć „Kreatury” Tessy Moult-Milewskiej, „Płoty” Natalii Krawczuk, „XOXO-pocałunki i uściski” Wioli Sowy, „Locus” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, „Wieczór” Izabeli Plucińskiej, „Bernarda” Anny Oparkowskiej, „Na językach” Karoliny Borgiasz, „III” Marty Pajek, „Story” Joli Bańkowskiej, „Kwadraturę koła” Karoliny Specht, „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej oraz „Kaprysię” Betiny Bożek. Ten ostatni film został zaproszony również do części konkursowej festiwalu.

Polski program z filmami animatorek, to nie jedyny rodzimy akcent podczas tegorocznej edycji festiwalu. W sekcjach konkursowych także będzie można zobaczyć nasze produkcje. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego ma szansę zostać najlepszą pełnometrażową animacją festiwalu. W konkursie krótkometrażowym najlepszą międzynarodową fabułą może zostać „Przejście graniczneAgnieszki Chmury.  Z kolei „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy znalazł się w konkursie na najlepszą międzynarodową animację.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.