DWA POLSKIE FILMY NAGRODZONE W LIPSKU

W ten weekend poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji festiwalu DOK Leipzig. „Silent Love” Marka Kozakiewicza i „Koniunkcja” Marty Magnuskiej opuściły niemiecką imprezę z nagrodami.

DOK Leip­zig to jedno z czołowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. Każ­dego roku w Lipsku prezen­towane są najnowsze produk­cje filmowe z kilkudziesięciu krajów wszyst­kich kontynentów. W tym roku na DOK Leipzig zgłoszono ponad 3000 filmów. Z tej liczby w oficjalnej selekcji do udziału w festiwalu wybrano 255 filmów z 55 krajów, w tym aż piętnaście polskich produkcji.

Polska animacja „Koniunkcja”  zwyciężyła w konkursie na najlepszy krótkometrażowy film i otrzymała nagrodę Golden Dove. Bohaterami filmu Marty Magnuskiej są kobieta i mężczyzna, którzy znajdują się w pokoju, gekon siedzi w terrarium, kilka much krąży wokół lampy. Stopniowo znajdujemy coraz więcej zależności i analogii między ich działaniami i obserwowanymi elementami, w miarę jak rytm ich wszechświatów przyspiesza. Ukazane mikrokosmosy wydają się rytmicznie oddziaływać na siebie i przynależeć do wyższego, kosmicznego porządku.

Po raz kolejny prestiżowa nagroda MDR Film Prize powędrowała do polskiej produkcji. Tegorocznym laureatem został Marek Kozakiewicz za swój dokument. „Silent Love” to  subtelna i czuła opowieść o sile rodziny, o przyjmowaniu nowych ról i re definiowaniu starych; o tym, że mając odwagę kochać, musimy zmierzyć się ze swoimi lękami. Po śmierci mamy, 35-letnia Agnieszka decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza. Zaczyna pełnić rolę zarówno jego mamy, jak i taty. Musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna dla swojego brata. Jest jednak coś, co przed nim ukrywa — to jej wieloletnia relacja z Mają. Na naszych oczach buduje się nowa, niekonwencjonalna rodzina w konserwatywnym otoczeniu małej, polskiej wsi.

Część nagrodzonych na DOK Leipzig można znaleźć tutaj, a pozostałych tu.