„FURIA” Z NAGRODĄ W KANADZIE

Animacja Julii Siudy została doceniona za dźwięk podczas tegorocznej edycji festiwalu SPASM.

SPASM to wydarzenie, które odbywa się we francuskojęzycznym Montrealu. Festiwal jest dziesięciodniowym świętem mniej szablonowego, nieco odważniejszego kina. W programie imprezy można znaleźć zarówno wyraziste produkcje gatunkowe, jak i całkowicie eksperymentalne, oryginalne formy.

Jednym z prezentowanych tam filmów była krótka animacja Julii Siudy. „Furię” doceniono za dźwięk zrealizowany przez Jacka Feliksa. Całość powstała w Pracowni Filmu Animowanego na krakowskim ASP.

Film dotyczy problemu narastającej złości, frustracji i agresji, która szuka ujścia. Bohaterka filmu to osoba, która traci kontrolę nad swoją złością. Zatracając się w emocjach, nie wytrzymuje napięcia Animacja pokazuje tłumiony gniew i wyobrażoną przemoc fizyczną. Film nawiązuje do potocznie formułowanych myśli czy zamiarów: krew mnie zalewa... nerwy mi puszczają... chyba wyjdę z siebie........mam ochotę kogoś udusić.... rozerwę go na strzępy.... zaraz kogoś zabiję....itp.
Istotnym elementem, oddającym charakter animacji jest oszczędna ale wyrazista plastyka wykorzystująca organiczną i gęstą kreskę oraz odpowiednio ekspresyjna
kolorystyka. Aby wzmocnić naturalistyczny przekaz emocji wykorzystane są dźwięki łamiących się kości i kaleczonych części ciała.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tu.