PODSUMOWANIE 2019 - FILMY ANIMOWANE NA MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Miniony rok był naprawdę pomyślny dla polskiej animacji. Nasze filmy spotykały się z uznaniem ze strony publiczności, jak i jurorów licznych konkursów do których zapraszano rodzime produkcje. Nagrody przywoziliśmy m.in. z Cannes, ze słoweńskiego Stoptrik, szwajcarskiego Animatou, rumuńskiego ANIM’EST, meksykańskiego ANIMASIVO czy z odbywającego się w Bośni i Hercegowinie festiwalu Banjaluka. Warto pamiętać, że obok pokazów odbywały się również spotkania branżowe, targi i przeglądy. Wszystkie najistotniejsze wydarzenia ubiegłego roku znajdziecie w naszym podsumowaniu. Zapraszamy do lektury!

W tym roku odbyło się prawie 100 pokazów więcej niż w ubiegłym roku. Polskie animacje krótkometrażowe były prezentowane ponad 610 razy na blisko 260 międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym znalazło się aż 427 pokazów konkursowych i ponad 180 tych pozakonkursowych.  Łącznie nasze animacje krótkometrażowe otrzymały  prawie  50 nagród i wyróżnień.

W tym roku najczęściej pokazywaną animacją zostało „Acid Rain”. Film Tomka Popakula można było zobaczyć na 50 festiwalach.  Drugim najchętniej zapraszanym filmem zostało „Story” Joli Bańkowskiej. Od ubiegłorocznej premiery na Berlinale animacja znalazła się w programie 41 filmowych imprez. Trzecie miejsce przypadło w udziale Karinie Paciorkowskiej. Jej animacja „Nie masz dystansu” objechała prawie 40 międzynarodowych festiwali.  Ponad 30 pokazów miały kolejno „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej, „III” Marty Pajek, „Kwadratura koła” Karoliny Specht, „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej, „Colaholic” Marcina Podolca oraz „Deszcz” Piotra Milczarka.

Ilość festiwalowych pokazów często przekłada się również na otrzymane nagrody i wyróżnienia.  W ubiegłym roku najczęściej nagradzanym filmem było „Acid Rain” Tomka Popakula. Animacja zdobyła uznanie jurorów bądź publiczności aż trzynaście razy.  Z kolei „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej było nagradzane osiem razy.  Świetnie radziła sobie również „Duszczyka” Barbary Rupik. Już premierowy pokaz w Cannes zaowocował jedną z nagród, a łącznie animacja otrzymała ich cztery.

Polskie animacje były pokazywane na najbardziej prestiżowych festiwalach na świecie. Warto przywołać niektóre z nich – Sundance, Berlinale, Annecy, Cannes, Clermont-Ferrand, Banjaluka, DOK Leipzig. A to nie wszystko. Poniżej piszemy szerzej  o najważniejszych wydarzeniach 2019 roku, na których nie zabrakło naszych filmów.

Animacja „Story” swój premierowy pokaz miała w jednej z sekcji konkursowych Berlinale.  „Acid Rain” od początku roku cieszył się powodzeniem. W styczniu film był prezentowany zarówno w Rotterdamie, jak i na Sundance, gdzie otrzymał jedną z pozaregulaminowych nagród. 

Początek lutego, w świecie filmów krótkometrażowych natychmiast kojarzy się z festiwalem w Clermont Ferrand i organizowanymi tam równolegle targami. Do ubiegłorocznego konkursu zaproszono dwie polskie animacje  „III” Marty Pajek oraz „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej, a na targach można było znaleźć stoisko POLISH SHORTS przygotowane przez Krakowską Fundację Filmową.  

Marzec to miesiąc, w którym sezon festiwalowy powraca do życia. Nasze animacje były wówczas pokazywane m.in. na ANIMA - Brussels Animation Films Festival, w TAMPERE, na Tricky Women/Tricky Realities Festival czy Glasgow Short Film. Trzecia część trylogii Marty Pajek przywiozła nagrody aż z dwóch z nich. Film spodobał się dziennikarzom belgijskiego festiwalu i jurorom austriackiego Tricky Women.  „Colaholic” Marcina Podolca otrzymał specjalną nagrodę na Athens Animfest, a „Acid Rain” zwyciężyło na GLAS Animation.  Warto też wspomnieć o nagrodzie dla polskiej koprodukcji na  Cartoon Movie. Nagroda Eurimages Co-production Development trafiła w ręce producentów animacji „Of Unwanted Things and People”. W projekt ze strony polskiej zaangażowany jest WJTeam/Likaon.

W kwietniu kolejne wyróżnienie trafiło w ręce Marty Pajek. Swoją trzecią nagrodę w tym roku „III” otrzymało na festiwalu Animakom w Bilbao. Jurorzy Filmfest Dresden docenili dźwięk  „O Jezu!” Betiny Bożek, „Nadchodzą zimni ogrodnicy Urszuli Palusińskiej została uznana najbardziej wizjonerską krótkometrażową animację 62. edycji San Francisco International Film Festival. a „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej przypadło do gustu jurorom Ismailia International Film Festival

Na najważniejszym festiwalu filmowym również nie zabrakło naszego filmu. Już drugi raz z rzędu krótka polska animacja została zaproszona do sekcji konkursowej festiwalu Cannes.  To właśnie tam odbył się premierowy pokaz nowego filmu Barbary Rupik.  „Duszyczka” została zaproszona do prestiżowego konkursu Cinefondaction i  wyjechała z festiwalu z III nagrodą. 

Na przełomie maja i czerwca odbyła się 58. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w tym roku aż trzy nasze animacje zostały zaproszone do międzynarodowego konkursu, a jedna z nich – „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej wygrała caly konkurs. Najlepszym polskim filmem animowanym został “Acid Rain” Tomka Popakula. W trakcie krakowskiego festiwalu odbywa się również pitching Animated in Poland.  W tym roku wyróżnienie specjalne dla najlepszego projektu powędrowało do twórców „LOVE”, czyli Michała i Jakuba Sochów, a nagroda Sound Mind powędrowała do Tomasza Siwińskiego, który przedstawił projekt  „Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu”.

Polskiej obecności nie mogło zabraknąć na największym festiwalu animacji. W konkursach festiwalu Annecy znalazły się aż cztery polskie produkcje. Jedna z nich, „Deszcz” Piotra Milczarka otrzymała nagrodę im. Jean-Luca Xiberasa dla najlepszego debiutanckiego filmu krótkometrażowego, a zwiastun promujący Tricky Women/Tricky Realities Festival zrealizowany przez Martę Pajek otrzymał nagrodę w kategorii filmów komerycyjnych. W podobnym czasie kolejne Grand Prix trafiło do Tomka Popakula za „Acid Rain”, a „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej zdobyło Women's Rights Award na Très Court International Film Festival.  Z kolei Jola Bańkowska otrzymała prestiżową nagrodę Young Director Award dla najlepszej reżyserki animacji.

Pierwszy wakacyjny miesiąc rozpoczął się nagrodą dla animacji Kariny Paciorkowskiej. Film „Nie masz dystansu” został uznany za najlepszą krótkometrażową animację w konkursie portugalskiego festiwalu FEST.  Z kolei animacja "Rok" Małgorzaty Bosek-Serafińskiej została uhonorowana Nagrodą specjalną im. Wojciecha Juszczaka za szczególne walory artystyczne na 12. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu.

W lipcu w gronie nowo przyjętych członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej  znalazło się trzech polskich animatorów – Jerzy Kucia, Damian Nenow i Piotr Dumała. Pełnometrażowy film „Jeszcze dzień życia” drugiego z panów został najlepszą pełnometrażową animacją festiwalu Anima Mundi.

Koniec wakacji przynosi kolejne zwycięstwo dla „Acid Rain”. Tym razem animacja została uznana najlepszą międzynarodową produkcją krótkometrażową na Monterrey International Film Festival w Meksyku. Jeszcze dalej na południu, bo w Urugwaju spodobał się film Kariny Paciorkowskiej.  „Nie masz dystansu” zostało docenione na International Film Schools Festival Awards.

We wrześniu na rosyjskim festiwalu Message to Man miała miejsce retrospektywa jednej z najciekawszych polskich animatorek, Izabeli Plucińskiej.  A w Kanadzie podczas Quebec City Film Festival odbył się duży przegląd polskich filmów krótkometrażowych. W programie wydarzenia można było znaleźć również nasze animacje. Organizatorami „Poland in Focus” była Krakowska Fundacja Filmowa i kanadyjski festiwal. Kolejne nagrody z międzynarodowych festiwali przywieźli Tomek Popakul, Karina Paciorkowska i Jola Bańkowska. Spot promujący austriacki festiwal Tricky Women autorstwa Marty Pajek doczekał się kolejnej statuetki.  W tym miesiącu swoją działalność swoją działalność rozpoczęło krakowskie Centrum Animacji.

Październik to chyba najgorętszy miesiąc dla fanów animacji, a szczególny dla polskich animatorów, którzy właśnie wtedy zdobyli najwięcej nagród. Dwie statuetki dla polskich twórców przyznano na słoweńskim festiwalu StopTrik. To właśnie tam „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej oraz „Marbles” Natalii Spychały otrzymały specjalne wyróżnienia od jurorów.  Podwójne zwycięstwo rodzimej animacji zdarzyło się również na Banjaluce. Grand Prix festiwalu trafiło do „Duszyczki”, a kolejne wyróżnienie przypadło w udziale „Acid Rain”. Animacja Tomka Popakula została uznana najlepszą animacją na ANIM’EST i na Bucheon International Animation Festival.  Kolejne dwa wyróżnienia otrzymało „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej, a jedno trafiło do Marcina Podolca za jego animację „Colaholic”. W październiku odbył się również przegląd polskich animacji na szwajcarskim Animatou  - International Animation Film Festival. Kuratorką sekcji „Piękna Polska” była Aneta Ozorek. 

Listopad również nie zawiódł. Już na początku miesiąca „Kwadratura koła” Karoliny Specht otrzymała wyróżnienie na węgierskim festiwalu PRIMANIMA.  W tym samym czasie w odległej Japonii film Tomka Popakula wygrał New Chitose Airport International Animation Festival. W niemieckim konkursie festiwalu Interfilm drugą nagrodę otrzymała animacja Izabeli Plucińskiej.  Swoje pierwsze wyróżnienie otrzymał „Mój dziwny starszy brat” Julii Orlik. Animacja została doceniona na festiwalu Cinanima. Debiut w otrzymywaniu nagród zaliczył również film „Łowy” w reżyserii Mateusza Jarmulskiego. Film doceniono podczas  francuskiego festiwalu Entrevues Belfort.  Z kolei z nagrodą z hiszpańskiego Soria International Film Festival wyjechała animacja „Tango tęsknot”. Nie tylko jurorzy, ale i widownia pokochali „Nie masz dystansu”. Film Kariny Paciorkowskiej otrzymał nagrodę publiczności na włoskim Magma International Short Film Festival

Na koniec roku po dwie kolejne nagrody otrzymały animacje „Acid Rain” i „Duszyczka”. Film Barbary Rupik otrzymał wyróżnienie w konkursie studenckim na Animasivo Festival De Animación Contemporánea w Meksyku i  okazał się być najlepszym obrazem rumuńskiego festiwalu CineMAiubit.  Natomiast animacja Tomka Popakula  szturmem zdobyła serca publiczności i jurorów Animateki.  „Acid Rain” otrzymało również dwa prestiżowe nominacje – do nagród Annie Awards oraz Best of the Year Vimeo.  Na koniec roku znalazł się i piękny prezent dla filmu Joli Bańkowskiej. „Story” zostało wybrane najlepszą animacją 10. edycji Karama Human Right Festival w Jordanii.

Wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez KFF odbyły dzięki wsparciu: Polskiego Instytut Sztuki Filmowej, Krakowskiego Biuro Festiwalowego, Kraków Film Commission, a także partnerów zagranicznych – Quebec City Film Festival, Clermont-Ferrand ISFF.

LISTA NAGRÓD DLA POLSKICH KRÓTKOMETRAŻOWYCH FILMÓW ANIMOWANYCH W 2019 ROKU* 

III, reż. Marta Pajek

38th ANIMA - Brussels Animation Films Festival, Belgia - Press Award for Best Short Film

Tricky Women/Tricky Realities Festival 2019, Austria - TRICKY WOMEN/TRICKY REALITIES Award

AnimaKom Fest 2019, Hiszpania - Jury Special Mention

Acid Rain, reż. Tomek Popakul

Sundance Film Festival 2019, USA - Unoficial Jury Awards - Vimeo Awards

GLAS Animation Festival 2019, USA – Grand Prix

World Festival of Animated Film - Animafest Zagreb 2019, Chorwacja - Grand Prix, Audience Award

XV Monterrey International Film Festival, Meksyk - Best Animated Short Film

Fantoche - 17th International Animation Film Festival, Szwajcaria - High Risk Award

2019 Ottawa International Animation Festival, Kanada - Best Script

14th ANIM'EST International Animation Film Festival, Rumunia - Best Animated Film

Bucheon International Animation Festival 2019, Korea -  BIAF Grand Prize

BANJALUKA 2019 International Animated Film Festival, Bośnia i Hercegowina - Special Mention

New Chitose Airport International Animation Festival 2019, Japonia - Grand Prize

2019 Animateka - International Animated Film Festival, Słowenia - Jury Grand Prix, DSAF Audience Award

Colaholic, rez. Marcin Podolec

14th Athens Animfest, Grecja - Education Award

International Animated Film Festival "Animaevka" 2019, Białoruś - Special Mention

Deszcz, rez. Piotr Milczarek

Annecy International Animation Film Festival 2019, Francja - Jean-Luc Xiberas Award (First Film)

Duszyczka, rez. Barbara Rupik

Cinefondaction - 72nd Festival de Cannes, Francja - III Prize

BANJALUKA 2019 International Animated Film Festival, Bośnia i Hercegowina - Grand Prix

12th ANIMASIVO - Festival de Animación Contemporánea de la Ciudad de México, Meksyk - Special Mention in Internatinal Student Section

23rd Cinemaiubit International Student Film Festival, Rumunia - Best Film Award

Figury niemożliwe i inne historie II”, reż. Marta Pajek

La Truca Internacional Animation Festival  - Winner Official Professional Selection

Klimat i wanilia, reż. Bogna Kowalczyk

Bizzarro Film Festival 2019, Włochy - BIZZARRO D'ARGENTO

Kwadratura koła, rez. Karolina Specht

8th Primanima World Festival of First Animations 2019, Węgry - Special Mention

Łowy, reż. Mateusz Jarmulski

34th Entrevues Belfort International Film Festival, Francja - EUROCKS ONE+ONE PRIZE

Marbles, reż. Natalia Spychała

9th Stoptrik Film Festival, Słowenia - Special Mention

Mój dziwny starszy brat, reż. Julia Orlik

43rd International Animated Film Festival CINANIMA 2019, Portugalia - Honorable Mention

Nadchodzą zimni ogrodnicy, rez. Urszula Palusińska

San Francisco International Film Festival – New Visions  Short Award

Nie masz dystansu, reż. Karina Paciorkowska

Très Court International Film Festival 2019, Francja, Martynika, Gwadelupa, Nowa Kaledonia -  Women's Rights Award.

FEST — New Directors | New Films Festival 2019, Portugalia - Silver Lynx for Best Animation Short Film

19 International Film Schools Festival, Urugwaj - Best Animation

5th Animaphix International Animated Film Festival, Włochy - Special Mention

Animatou - International Animation Film Festival 2019, Szwajcaria - Special Mention

18th Lausanne Underground Film & Music Festival, Szwajcaria - Mention Best Animation Short Film

Magma International Short Film Festival 2019, Włochy - Audience Award, Special Mention

O Jezu!, reż. Betina Bożek

31st Filmfest Dresden, Niemcy - Golden Horseman Sound Design

Początek świata, reż. Paweł Kleszczewski,  Kasia Zimnoch

Fano International Film Festival, Grecja – Special Mention

Portret Suzanne, rez. Izabela Plucińska

9th Stoptrik Film Festival, Słowenia - Special Mention

35th interfilm - International Short Film Festival Berlin, Niemcy - 2nd Prize German Competition

Rok, rez. Małgorzata Bosek-Serafińska

12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2019, Polska - Wojciech Juszczak Special Award for Artistic Merit (Artistic Director’s Award)

Story, reż. Jola Bańkowska

25th International Short Film Festival in Drama, Grecja - Best Animation Award

10th Karama Human Right Film Festival, Jordania - Karama Feather Award

Tango tęsknot, reż. Marta Szymańska

21st Ismailia Film Festival 2019, Egipt - Artistic Creativity Award

21st Soria International Film Festival, Hiszpania -  Avalon Award "El Silencio bien cortao" 

Wieczór, reż. Marcin Giżycki

Short Stop, Rumania, 2020 - Best Experimental

 

*dane zgromadzone na podstawie informacji otrzymywanych od producentów, filmowców i festiwali przez Polish Animations. Jeśli wiecie Państwo o nagrodach zagranicznych dla polskich animacji, które nie znalazły się w tym zestawieniu, prosimy o nadsyłanie takich informacji do redakcji portalu: info@polishanimations.pl