POLSKIE ANIMACJE NA LUTOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Luty to w świecie międzynarodowych festiwali okres stagnacji. Jest jednak kilka ważnych wydarzeń o których nie należy zapominać, tym bardziej, że w ich programie znajdziemy polskie animacje krótkometrażowe. Koniecznie sprawdźcie, gdzie w tym miesiącu będzie można zobaczyć nasze filmy.

Najważniejszym wydarzeniem na przełomie stycznia i lutego jest odbywający się we francuskim Clermont-Ferrand międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa dla polskiego kina, gdyż to właśnie nasz kraj w tym roku będzie miał tam swój Focus. Poza specjalną sekcją dedykowaną naszym produkcjom, aż dwie polskie animacje -„Duszyczka” Barbary Rupik i „Acid Rain” Tomka Popakula - znalazły się w sekcji konkursowej festiwalu. Więcej informacji o Focusie na Polskę i o samym wydarzeniu można przeczytać tutaj.

W pierwszej połowie miesiąca rozpocznie się 24. edycja Riga International Short Film Festival 2ANNAS. Do konkursu zaproszono „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej. Z kolei 21 lutego wystartuje Brussels International Animation Film Festival. W stolicy Belgii będzie można zobaczyć konkursowe pokazy „Acid Rain” Tomka Popakula oraz „Portetu Suzanne” Izabeli Plucińskiej.

W tym samym dniu co belgijski festiwal zacznie się nowojorskie święto kina dla młodych widzów. Do konkursu New York International Children's Film Festival zaproszono animację „Story”  w reżyserii Joli Bańkowskiej.

Pełna lista pokazów festiwalowych dostępna jest tutaj.