POLSKIE PRODUKCJE W KONKURSIE W CLERMONT-FERRAND

Ogłoszono już główną część programu festiwalu w Clermont-Ferrand. W konkursie międzynarodowym widzowie i jurorzy zobaczą animację „Slow Light” duetu Kijek/Adamski oraz fabularnego„Diabła” Jana Bujnowskiego.

Festiwal w Clermont Ferrand od lat cieszy się ogromną estymą w środowisku filmowym. Selekcjonerzy wybierają do konkursów najlepsze produkcje krótkometrażowe, zapraszają licznych gości, organizują ciekawe spotkania. Tegoroczna 35.edycja festiwalu odbędzie się między 27 stycznia a 4 lutego 2023 roku i tradycyjnie zachwyca niezwykle bogatym programem.

78 tytułów z 60 krajów będzie się ubiegać o nagrodę w międzynarodowym konkursie francuskiego festiwalu. Krótkie animacje, dokumenty i fabuły, a wśród nich dwa polskie filmy - „Slow Light” duetu Kijek/Adamski oraz „Diabeł” Jana Bujnowskiego.

Animacja duetu opowiada o człowieku, który wszystko, na co spojrzał widzi dopiero po siedmiu latach, ponieważ jego oczy tak powoli przepuszczają światło. Spóźniony ogląd zdarzeń rzutuje na niedojrzałość emocjonalną bohatera i życiowe niepowodzenia. Przy użyciu mieszanej
techniki animacji film łączy w plakatowy sposób dwa porządki czasowe i operuje skrótem graficznym dla oddania kolejnych losów bohatera.

Z kolei fabuła rozgrywa się w latach 90., kiedy to w prowadzonych przez OBOP badaniach dotyczących religijności Polaków, odsetek osób wierzących zawsze oscylował w okolicach 95%.  W tym samym czasie rekordowe wartości osiągały również wskaźniki bezrobocia. Kryzys wzmacniał w społeczeństwie potrzebę duchowości, co pozwalało wydarzać się rzeczom niekoniecznie możliwym w innych czasach...

Listę wszystkich zakwalifikowanych filmów można znaleźć tutaj.