TRZY POLSKIE ANIMACJE Z NAGRODAMI NA STOPTRIK

Aż trzy polskie filmy zostały docenione podczas tegorocznej edycji festiwalu Stoptrik. Nagrody otrzymały animacje „Jestem tutaj” Julii Orlik, „Własne śmieci” Darii Kopiec oraz kolektywny „#sprzeciwpolek”.

Stoptrik to międzynarodowy festiwal animacji stop motion, który narodził się w mariborskim, squaterskim centrum kultury alternatywnej w 2011 roku. Od 2012 roku formuła festiwalu została wzbogacona o dwuetapowe, profesjonalne warsztaty animacji poklatkowej oraz międzynarodowy konkurs krótkometrażowych animacji.

Nagroda studenckiego jury w kategorii animacji poklatkowej powędrowała do Julii Orlik za „Jestem tutaj”. Bohaterem tego niezwykle poruszającego filmu jest starszy mężczyzna, który opiekuje się swoją sparaliżowaną żoną. Mimo podeszłego wieku i własnych problemów ze zdrowiem stara się ze wszystkich sił, aby ulżyć jej w cierpieniach z dnia na dzień coraz silniejszych. Pomaga mu córka, która usiłuje pogodzić opiekę z  pracą w szpitalu oraz swoim życiem rodzinnym. Każde z nich ma odmienne poglądy na to jak powinna wyglądać  opieka nad chorą co prowadzi do wielu sprzeczek.  

Studenci docenili też ważną, rebeliancką opowieść „#sprzeciwpolek”. Jest to produkcja zrealizowana kolektywnie przez reżyserski i reżyserów ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Młodzi ludzie postanowili opowiedzieć o sytuacji w kraju. Film jest w całości do obejrzenia tutaj.

Z kolei „Własne śmieci” autorstwa Darii Kopiec otrzymały specjalne wyróżnienie od Vassilisa Kroustallisa (Zippy Frames, Grecja / Estonia). Reżyserka bierze na warsztat wspaniałe rodzinne obiady.Choć przypominają zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć oprócz jedzenia trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. Czasem tak powtarzalne, że chce się wymiotować. Recytowane śpiewająco od wielu długich lat.

Listę wszystkich nagrodzonych tytułów można znaleźć tutaj.