POLSKIE PROJEKTY NA CARTOON FORUM

Aż pięć polskich produkcji i koprodukcji seriali animowanych zostało zakwalifikowanych do udziału w tegorocznym Cartoon Forum.

Cartoon Forum to najbardziej prestiżowe wydarzenie branżowe, gromadzące środowiska związane z animacją: producentów, dystrybutorów i media. Wydarzenie organizowane jest dla producentów poszukujących partnerów kreatywnych oraz finansowych do swoich projektów animowanych. Od 1990 roku aż 767 projekty znalazły wsparcie finansowe o łącznej wartości 2,7 mln euro. Co roku na wydarzenie przybywa ponad 1000 profesjonalistów branży animowanej z niemal 40 krajów.

Wybrane projekty (film lub serial przewidziany do dystrybucji telewizyjnej lub emisji poprzez platformy cyfrowe) są europejskim animacjami znajdującymi się w stadium developmentu i trwają minimum 26 minut.

W tym roku wśród wybranych projektów znalazło się aż pięć tych realizowanych lub współrealizowanych przez polskich producentów.  Animowane serie są bardzo różnorodne, wśród nich znajdziemy zarówno te dla najmłodszych, jak i te dla dzieci w wieku szkolnym czy dla dorosłych.

Dla najmłodszych widzów przygotowywana jest   „Foczka Flo”. Za produkcję tego serialu odpowiada w całości polskie studio Animoon.  Mając dwóch starszych braci bliźniaków foczka Flo jest nie tylko najmłodsza, ale i najmniejsza w rodzinie. To zobowiązuje… do bycia podwójnie sprytną, pomysłową, upartą i samodzielną. Jeśli ktoś powie Flo, że na coś jest za mała, Flo stanie na głowie, żeby znaleźć sposób, żeby dokładnie to właśnie zrobić. Jeśli bracia śmieją się, że Flo nie dotrwa nie zasnąwszy do oglądania spadających gwiazd, Flo założy się, że złapie taką gwiazdę! Jeśli bracia się pokłócą i nie chcą się z nią bawić, Flo znajdzie sposób, żeby tak się wycwanić, żeby bracia byli skazani na zgodę. Oczywiście, działania Flo równie często przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego i rzeczywistość daje Flo prztyczka w nos, gdy jest zbyt pazerna, zbyt zazdrosna, czy za bardzo uparta. Ale ile ma przy tym przygód! „Foczka Flo” to opowieść o tym jak ważne w życiu dziecka jest poczucie samodzielności.

Dla podobnej grupy wiekowej trafi „The Very  Hairy Alphabet”. Jest to polsko-niemiecka koprodukcja, za która z naszej strony odpowiada Grupa Smacznego.

Nitso to duży zółty potwór, który chce się nauczyć alfabetu. Jednak poza nauką jest też łakomczuchem, który zjada wszystkie elementarze. W jaki sposób Nitso opanuje naukę literek bez książek? Będzie musiał udać się po pomoc do Wielkiego Mistrza Tebahpla, który jest najmądrzejszym z ludzi i wie wszystko i wszystkim i wszystkich. Czy uda mu się pomóc Nitso?

Jest jeszcze trzecia produkcja, którą będą mogli obejrzeć młodzi widzowie. Serial polsko-amerykański jest realizowany częściowo w studio Pigeon.

„Flip’s Fantastic Journal” opiera się na powszechnie znanym fakcie, że dzieci uwielbiają rysować. Każdy z przewidzianych odcinków zaprasza widzów do wzięcia do rąk ołówka czy iPada i rysowania wraz z Filipem. Młodzi widzowie z łatwością i sporą zabawą będą ćwiczyć swój talent rysując w towarzystwie tytułowego bohatera, którym jest pies przypominający i zachowujący się jak chłopiec. Akcja animowanego serialu będzie rozgrywać się w świecie Filipa, w jego szkole, domu, sąsiedztwie oraz w jego wyobraźni. Pomysłodawcą produkcji jest nauczyciel plastyki oraz autor popularnej serii książek o rysowaniu, Angelo DeCesare.

Dla nieco starszych dzieciaków przygotowywany jest polsko-irlandzko-czeski serial „Ormhildur the Brave”.  Polską stronę również reprezentuje Grupa Smacznego.

Ormhildur przychodzi na świat, w którym nie ma już lodowców, ale za to są mityczne stwory. Dziewczynka wkrótce rozpoczyna pracę w Departamencie Magii, którego celem jest rzucić zaklęcie na nowoprzybyłe stwory, tak by na powrót je zamrozić.  Z odcinka na odcinek Ormhildur się zmienia, staje się coraz odważniejsza, zyskuje też wiedzę i otwartość na magiczne stwory. Z częścią z nich się zaprzyjaźnia i dąży do zgody pomiędzy nimi a światem ludzi.

Trwają również prace nad serialem animowanym dla dorastających widzów. Polsko-francusko-duńksa koprodukcja „Women in War” jest współprodukowane przez studio Letko Sp. z o.o.

Serial opowiada historię Europy. To produkcja o europejskiej demokracji, o tym jak w najtrudniejszych czasach II wojny światowej młode kobiety się aktywizowały i broniły demokracji. Młode dziewczyny, które niekoniecznie znały się nawzajem,  walczyły w imię podobnych wartości i zasad, wykazywały się ogromną odwagą by przetrwało, to w co wierzą.

Listę wszystkich zakwalifikowanych projektów można znaleźć tutaj.