ANIMATED IN POLAND – PROJEKTY NAGRODZONE

W ramach tegorocznej edycji pitchingu Animated in Poland przyznano 2 nagrody. Wyróżnienie Specjalne Centrum Technologii Audiowizualnych otrzymał projekt „Love” w reżyserii Michała i Jakuba Sochów, a Nagrodę Sound Mind Studio – projekt „Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu” w reżyserii Tomasza Siwińskiego. Oba projekty produkowane są przez studio Letko.

„Love” to historia o złodzieju, który kradnie cenny diament z pilnie strzeżonego przez strażniczkę budynku. Dynamiczna akcja toczy się w miejskiej przestrzeni i ma charakter kryminału. Charakterystyczne dla projektu jest użycie podstawowych kolorów w połączeniu z uproszczoną scenografią i zaskakującym zwrotem akcji.

Akcja „Miłości w czasach gospodarki opartej na węglu” rozgrywa się 1962 roku, na Śląsku, podczas zimy stulecia. W załadowni węgla przy pobliskiej kopalni poznajemy dwójkę głównych bohaterów: robotnika Zbyszka oraz Alinę - operatorkę dźwigu. Skurczeni z zimna starają się jakoś przetrwać te najgorsze, najmroczniejsze dni w roku w tym nieprzyjaznym świecie. W takim miejscu człowiek odczuwa swoją słabość oraz docenia walory cywilizacji. Zbyszka spotykamy w krytycznym dla niego momencie. Chce się zabić. Przeżywa zawód miłosny. Chłód i mrok przytłoczyły go całkowicie. Wtedy to, za sprawą telewizyjnego lektora, w jego życie z obsesyjną siłą wkracza idea zaklętego w węglu życia.

Partner KFF Industry i fundator Wyróżnienia Specjalnego - Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) jest wyjątkową przestrzenią, w której technologia, kultura oraz sztuka łączą się, przenikają i uzupełniają. Synergia tych elementów i genius loci miejsca sprzyjają kreatywnym twórcom, którzy mają szansę urzeczywistniać tutaj oryginalne pomysły. CeTA to miejsce kompleksowe, umożliwiające realizację wszystkich etapów profesjonalnej produkcji filmowej i telewizyjnej. Tutaj wsparcie otrzymują zarówno doświadczeni, jak i początkujący twórcy, którzy dodatkowo mogą skorzystać z licznych warsztatów.

Drugim fundatorem nagrody i partnerem KFF Industry jest studio Sound Mind -  studio postprodukcji dźwięku, założone przez Michała Fojcika MPSE dźwiękowca z kilkunastoletnim stażem. W latach 2011-2015 był związany z Alvernia Studios gdzie pracował jako sound designer oraz szef działu postprodukcji dźwięku. Jest członkiem amerykańskiego stowarzyszenia Motion Picture Sound Editors, oraz Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Autor dźwięku do ponad 90 filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych m. in. Sztuka Kochania, Bogowie, Czerwony Pająk, 21xNY, Loving Vincent, Ziegenort, Dziwny przypadek, Do serca Twego, pracował również przy produkcjach międzynarodowych Arbitrage (USA), Sole (Włochy), Bhaag Milkha Bhaag (Indie), Balcanic I. Caine (Rumunia). W roku 2015 był nominowany do nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły w kategorii Najlepszy Dźwięk za film Bogowie. 

Pitching Animated in Poland odbył się w tym roku już po raz siódmy. Pierwsza edycja pitchingu miała miejsce w maju 2013 roku podczas 53. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego we współpracy z magazynem „Shortcut”. W ramach ubiegłorocznej edycji wydarzenia zaprezentowano m.in. film „Łowy” Mateusza Jarmulskiego, który w tym roku miał swoją premierę w konkursie festiwalu Aspen Short Fest, czy „Red light train” Alicji Kot, pokazywany premierowo w konkursie polskim na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

fot. Agnieszka Fiejka