JERZY KUCIA W RADZIE ARTYSTYCZNEJ PROGRAMU „MŁODA ANIMACJA"

Jerzy Kucia, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów animacji, przyjął zaproszenie do Rady Artystycznej programu „Młoda Animacja", prowadzonym przez działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka.

Do jego najsłynniejszych filmów należą: "Winda", "W cieniu", "Szlaban", "Krąg", "Okno", "Refleksy", "Źródło", "Odpryski", „Przez pole", „Parada", „Wiosna", „Strojenie instrumentów", „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż". Animacje przyniosły mu nagrody na festiwalach w Annecy, Chicago, Grenoble, Melbourne, Oberhausen, Toronto, Warnie czy Krakowie. Jego filmy były pokazywane na wielu przeglądach retrospektywnych, m.in w Zagrzebiu, Londynie, Clermont - Ferrand, Cannes i Nowym Jorku.

W Radzie Artystycznej programu „Młoda animacja" zasiadają ponadto reżyserzy: Balbina Bruszewska, Kamil Polak, Alina Skiba, producent Piotr Furmankiewicz, krytyczka i publicystka Hanna Margolis oraz Liwia Mądzik ze Studia Munka - SFP. Celem Programu jest umożliwienie młodym filmowcom zrealizowanie debiutanckiego filmu animowanego w profesjonalnych warunkach. Program zakłada powstanie filmów 5-10 minutowych. W programie biorą udział reżyserzy do 40. roku życia, studenci i absolwenci szkół filmowych i artystycznych lub reżyserzy nie posiadający wykształcenia filmowego, ale wykazujący się już pewnym dorobkiem artystycznym.

Wyprodukowany w ramach programu „Młoda Animacja" film „Story" Joli Bańkowskiej swoją światową premierę miał podczas tegorocznej edycji Berlinale. Został również zakwalifikowany do Konkursu Polskiego na trwającym obecnie Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film weźmie udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych Festiwalu w Annecy, który rozpoczyna się 10 czerwca 2019 r.

Obecnie Studio Munka prowadzi nabór do programu „Młoda Animacja". Zgłoszenia do programu (jak również do „30 Minut" i „Pierwszego Dokumentu") można przesyłać do 28 czerwca 2019 roku. Od tego roku nabór do programu „Młoda Animacja" będzie odbywał się tylko raz rocznie, a Rada Artystyczna będzie kierowała do produkcji trzy projekty. Budżet każdej animacji wynosi 100 tysięcy złotych brutto. Program dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej na: www.studiomunka.pl

Informacja prasowa SFP