RETROSPEKTYWA TWÓRCZOŚCI IZABELI PLUCIŃSKIEJ NA BERGAMO FILM MEETING

W trakcie tegorocznej 39. edycji Bergamo Film Meeting odbędzie się retrospektywa jednej z najbardziej oryginalnych polskich animatorek, Izabeli Plucińskiej. W programie znalazło się aż 14 filmów reżyserki.

Pierwsza edycja Bergamo Film Meeting odbyła się w 1983 roku. Główną ideą przyświecającą organizatorom była promocja dobrego kina, odkrywanie nowych międzynarodowych produkcji oraz prezentowanie arcydzieł z przeszłości, stąd silny nacisk na obecność retrospektyw wybitnych twórców, takich jak chociażby Izabela Plucińska. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w tym roku wyjątkowo na przełomie kwietnia i maja, za to tradycyjnie na widzów włoskiego festiwalu czeka niezwykle bogaty program.

Na pewno nie będą zawiedzeni fani twórczości polskiej animatorki. W programie festiwalu zostanie zaprezentowana pełna retrospektywa twórczości reżyserki. Na widzów czekać będzie aż 14 tytułów zrealizowanych przez Izabelę Plucińską za pomocą plasteliny.

Izabela Plucińska - urodziła się w 1974 roku w Koszalinie. Studiowała animację w Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz grafikę i design na tamtejszej ASP, a także w poczdamskiej The Film & Television Academy (HFF) „Konrad Wolf”. Spośród licznych plastelinowych animacji największe sukcesy przyniósł jej film Jam Session (2005) uhonorowany licznymi nagrodami, w tym Srebrnym Niedźwiedziem dla krótkiego metrażu na festiwalu w Berlinie. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie prowadzi własną firmę produkcyjną Claytraces.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 24 kwietnia i potrwa do 2 maja.

Wydarzenie powstało we współpracy z Polskim Instytutem w Rzymie, firmą produkcyjną samej reżyserki oraz Krakowską Fundacją Filmową. Więcej informacji na temat retrospektywy można znaleźć tutaj.