KFF INDUSTRY: ZNAMY PROJEKTY WYBRANE DO UDZIAŁU W PITCHINGU ANIMATED IN POLAND

Siedem polskich projektów animowanych zostanie zaprezentowanych podczas pitchingu Animated in Poland w ramach KFF Industry, sekcji branżowej towarzyszącej 64. Krakowskiemu Festiwalu Filmowemu.

Animated in Poland to sekcja programu KFF Industry skupiająca się na polskim filmie animowanym. Obejmuje ona prezentację projektów i studiów animacji, warsztaty oraz spotkania indywidualne w formule one-on-one.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji, zarówno dla twórców filmowych, jak i zaproszonych z całego świata ekspertów, będzie pitching – prezentacja polskich krótkometrażowych filmów animowanych w ostatniej fazie produkcji. Każdy z projektów przedstawiony zostanie przez reżysera i/lub producenta przed audytorium złożonym z międzynarodowych specjalistów z branży filmowej: dystrybutorów, agentów sprzedaży, programerów festiwalowych oraz reprezentantów instytucji filmowych. Dzięki temu animacje zyskają realną szansę na rozpoczęcie drogi festiwalowej na światowych festiwalach oraz wkroczenie na międzynarodowy rynek filmów animowanych. Na tegorocznym pitchingu Animated in Poland zaprezentowanych zostanie siedem projektów, zarówno filmów studenckich, jak i przygotowywanych w profesjonalnych studiach.

WYBRANE PROJEKTY:

Apokalipsa, reż. Sara Szymańska, prod. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
Drogi Leo Sokolosky, reż Weronika Szyma, prod. FUMI Studio
Fanatyk, reż. Mateusz Jarmulski, prod. Animoon
Perła pod Słońce, reż. Karolina Walas, prod. Studio Filmów Animowanych – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Prawie nad Morzem - czyli Parówa, reż. Alicja Jasina, prod. Serafiński Studio
Strajk miłości, reż. Klaudia Prabucka, prod. Fundacja Las Sztuki
Żuk, reż. Kacper Bukartyk, Zuzanna Fluder, prod. Stowarzyszenie KAMERA

W tym roku przedstawiciele projektów będą mieli szansę porozmawiać w ramach indywidualnych spotkań m.in. z selekcjonerami festiwali, agentami sprzedaży, dystrybutorami czy redaktorami zamawiającymi ze stacji telewizyjnych.

Prezentacje poprzedzą konsultacje i warsztat technik pitchingowych, które poprowadzi Maarten van Gageldonk, dyrektor programowy Festiwalu Kaboom, największego festiwalu filmów animowanych w Holandii. Maarten prowadzi też zajęcia magisterskie z zakresu animacji w Master Institute of Visual Cultures (MIVC) w mieście Den Bosch. W ostatnich latach współredagował książkę Animation and Memory (2020), wydaną przez Palgrave Macmillan.

Pitching odbędzie się 28 maja w Krakowie.

Partnerami pitchingu Animated in Poland są Sound Mind, Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, Fixafilm oraz Crew United. Podobnie jak w ubiegłych latach jeden z prezentowanych projektów otrzyma bon na 10-dniową postprodukcję dźwięku w prowadzonym przez Michała Fojcika studio Sound Mind. Po raz czwarty na Animated in Poland przyznana zostanie nagroda ufundowana przez Fixafilm w formie bonu na usługi w zakresie postprodukcji obrazu o wartości 10 000 PLN. W gronie fundatorów nagród na Animated in Poland znalazły się też Crew United, które przyzna wyróżnienie w postaci abonamentu na dostęp do swojego serwisu internetowego oraz Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, która przyzna Wyróżnienie Specjalne WFF o wartości 30.000 PLN w formie wkładu niepieniężnego (aportu rzeczowego) w produkcję filmu realizowanego przez wyróżnionego twórcę/producenta lub kolejnego projektu, m.in. poprzez użyczenie sprzętu i infrastruktury oraz wykonanie wybranych usług.

KFF Industry to program wydarzeń branżowych, przeznaczonych dla obecnych na Krakowskim Festiwalu Filmowym profesjonalistów filmowych.

[foto: Tomasz Korczyński]