POLSKA OBECNOŚĆ NA FESTIWALU I TARGACH W CLERMONT-FERRAND

Tegoroczna edycja festiwalu w Clermont-Ferrand potrwa od 28 stycznia do 5 lutego. Zarówno festiwal, jak i towarzyszące mu targi odbędą się hybrydowo. Najnowsze polskie produkcje krótkometrażowe będą promowane przez uczestniczącą w targach delegację Polish Shorts, w której skład wchodzą przedstawiciele najważniejszych instytucji filmowych w Polsce. W konkursie międzynarodowym zaprezentowane zostaną animowane „Pięć minut starsza” Sary Szymańskiej i koprodukcja „Było sobie morze…” Joanny Kożuch. O nagrody ubiegać się będą również „Airborne” Andrzeja Jobczyka i „Furia” Julii Siudy.

Festiwal w Clermont-Ferrand i towarzyszące mu targi to największa tego typu impreza poświęcona filmom krótkometrażowym na świecie. W tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną i podobnie jak wiele innych festiwali wydarzenie odbędzie się hybrydowo.

W skład delegacji Polish Shorts, koordynowanej przez Krakowską Fundację Filmową, wchodzą przedstawiciele Studia Munka – SFP (online), New Europe Film Sales (online), KFF Sales & Promotion, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, festiwalu Short Waves, Krakowskiego Centrum Animacji  oraz twórcy filmów konkursowych. Zainteresowani goście akredytowani na festiwalu będą mieli okazję lepiej zapoznać się z działalnością wszystkich powyższych organizacji w trakcie prezentacji Polish Shorts Meets&Greet, która odbędzie się we wtorek, 2 lutego, o 12:00 na polskim stoisku.

W tym roku w konkursie międzynarodowym festiwalu znalazły dwie polskie animacje. „Pięć minut starsza” Sary Szymańskiej oraz polsko-słowackie „Było sobie morze…” Joanny Kożuch. Z kolei „Furia” Julii Siudy zostanie zaprezentowana w konkursie LAB. A „Airborne” Andrzeja Jobczyka ma szansę Young Audience Eco.

Ponadto w programie targów znalazło się aż 89 polskich produkcji krótkometrażowych, w tym 12 tytułów będzie dostępnych bezpośrednio z zakładki Polish Shorts: „Bestie wokół nas” Natalii Durszewicz, „Toothless” Andrei Guizar, „Okruszki życia” Katarzyny Miechowicz, „Wizyta” Mateusza Jarmulskiego, „Lata świetlne” Moniki Proby, „Samogłów” Jakuba Prysaka, „Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu” Tomasza Siwińskiego, „98 kg” Izabela Plucińska,  „Książę w cukierni” Katarzyny Agopsowicz, „Swoboda” Joanna Różniak, „Niewolnik” Grzegorza Piekarskiego oraz „Pięć dni lęku” Bartłomieja Żmudy.

Podczas festiwalowych targów odbędzie się koprodukcyjne forum Euro Connection. W tym roku jednym z prezentowanych tam projektów będzie „Już mnie nie ma” Nawojki Wierzbowskiej. Animacja produkowana jest w Krakowskim Klastrze Filmowym.

Polska delegacja Polish Shorts i obecność polskich filmów w festiwalu i targach jest przygotowana i koordynowana przez Krakowską Fundację Filmową przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej festiwalu