PREMIERA POLSKIEJ KOPRODUKCJI LALKOWEJ "NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA" NA FESTWALU W ANNECY

Już 16 czerwca podczas 60. edycji Festiwalu w Annecy - najbardziej prestiżowego na świecie festiwalu poświęconego animacji, odbędzie się premierowy pokaz filmu „Nawet myszy idą do nieba” w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenicka. Polskim koproducentem filmu jest Animoon.

„Nawet myszy idą do nieba” to kino familijne. Scenariusz na bazie książki Ivy Procházkovej, opowiada o dwóch śmiertelnych wrogach – małej myszce Czmyszce i lisie Rudeuszu, którzy w wyniku nieszczęśliwego wypadku spotykają się w niebie dla zwierząt. Bohaterowie tracą swoje naturalne instynkty i z czasem stają się najlepszymi przyjaciółmi. Razem wyruszają w podróż, by nie tylko odnaleźć Tatę myszki, ale przede wszystkim by odnaleźć siebie i zmierzyć się z własnymi słabościami. Film „Nawet myszy idą do nieba” opowiada o nadziei, miłości i odwadze. To historia przyjaźni, która z pozoru wydaje się być niemożliwa. 

Film został wykonany techniką animacji lalkowej, a w jego powstaniu uczestniczyło wielu polskich artystów. Lalki do filmu wykonali twórcy lalek z Łodzi, a za wykonanie tych prac była odpowiedzialna firma Momakin. W Łodzi powstała prawie połowa lalek wykorzystanych w filmie. Muzykę do filmu skomponował Krzysztof A. Janczak, a w pracach animacyjnych na planie w czeskim studio Barrandov uczestniczyło troje polskich animatorów.  

Film „Nawet myszy idą do nieba” został sprzedany przez francuskiego agenta sprzedaży Charades do 12 terytoriów na całym świecie (kraje Europy, Afryki, Azji), jeszcze przed pierwszymi pokazami. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.  

Głównym producentem filmu jest czeskie studio Fresh Films. Koproducentami są francuskie Lest Films du Cygne i słowackie CinemArt. Film powstał przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz w koprodukcji z EC1 Łódź Miasto Kultury, Canal+ Polska S.A.

Informacja prasowa