„JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA” NAGRODZONY W BUDAPESZCIE

Animacja Damiana Nenova i Raula de la Fuente z kolejną prestiżową nagrodą. Tym razem film został uznany najlepszą animacją pełnometrażową na Anilogue International Animation Festival.

Anilogue International Animation Festival to prawdziwe węgierskie święto animacji.  Jak co roku zaproszeni goście i widzowie budapesztańskiego festiwalu mieli okazję obejrzeć najciekawsze filmy, spotkać wybitnych twórców animacji, wziąć udział w warsztatach i panelach dyskusyjnych.  

Do programu tegorocznej imprezy zaproszono trzy polskie animacje krótkometrażowe: „Wcielenie” Barbary Rupik, „Na językach” Karoliny Borgiasz oraz „Sklep z rybami” Marii Kulpy. Z kolie w konkursie pełnometrażowym można było zobaczyć „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenova i Raula de la Fuente.

Nagrodzona animacja "Jeszcze dzień życia" to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

Zachęcamy do lektury wywiadu z twórcami, rozmowę można znaleźć tutaj.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie.