POLSKIE ANIMACJE W OTTAWIE!

Aż cztery polskie filmy zostaną zaprezentowane we wrześniu na festiwalu filmów animowanych w Ottawie.

Międzynarodowy Festiwal Animacji w Ottawie (OIAF) to najstarszy i zarazem najważniejszy festiwal poświęcony animacji w Ameryce Północnej. Historia kanadyjskiego festiwalu rozpoczęła się w roku 1976 wraz z pierwszą edycją organizowanego wówczas co dwa lata Międzynarodowego Festiwalu Animacji.

W tym roku OIAF otrzymał w sumie 2311 zgłoszeń z 86 krajów. Spośród nich do konkursu wybrano 80 krótkich 7 długometrażowych filmów. Ponadto 73 filmy zostaną zaprezentowane w programie festiwalu. W trakcie filmowej imprezy zostaną też zorganizowane konferencje, dyskusje, spotkania z ekspertami i warsztaty poświecone animacji. Honorowym gościem jubileuszowego festiwalu jest Donald McWilliams.

W konkursie filmów krótkometrażowych weźmie udział film Marty Pajek "Figury niemożliwe i inne historie II". Jest to druga część tryptyku opartego na koncepcji figur niemożliwych czyli takich, które można narysować, ale ich występowanie w rzeczywistości jest niemożliwe. Animowany cykl autorki to wypowiedź na temat roli kobiety definiowana w trzech przestrzeniach – zaczynając od tej najbardziej intymnej – jak dom i rodzina po szerszy kontekst społeczny.  Producentem tryptyku Marty Pajek jest warszawskie studio animacji Animoon.

Marta Magnuska w swoim "Ciele obcym" mówi o rzeczach, które wydają się być obce i dziwne, w rzeczywistości jednak są nam bliskie - o wewnętrznej i zewnętrznej przemianie. Film zostanie pokazany w sekcji filmów dyplomowych.

Agata Mianowska we "Wiórach" opowiada o załamany sercowymi niepowodzeniami drwalu, który poznaje w lesie swoją kolejną miłość.

"Cipka" Renaty Gąsiorowskiej  to historia młodej dziewczyny, która spędza wieczór w mieszkaniu. Bohaterka postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Widzowie zobaczą tę animację w panoramie filmów studenckich.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w terminie 21-25 września.