GDYNIA DZIECIOM NA 41. FESTIWALU FILMOWYM W GDYNI

Gdynia Dzieciom to jedna z najpopularniejszych sekcji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Organizowana corocznie od 2004 roku, ściąga od 8 do 10 tysięcy młodych widzów.

Przypadający na 2016 rok jubileusz 50-lecia Stowarzyszenia Filmowców Polskich – głównego organizatora "Gdyni Dzieciom" – stał się okazją do zaproponowania widzom wyjątkowego repertuaru, złożonego z największych dokonań polskiego kina dla dzieci i młodzieży. Szczególnym wydarzeniem tegorocznej edycji programu będzie polska premiera animowanego filmu „Kropla Zorzy Polarnej“ mistrza gatunku Wiesława Zięby. Jest to film o przyjaźni dziewięcioletniego Jędrka i baśniowego olbrzyma Waligóry. Akcja toczy się wokół poszukiwań Kropli Zorzy Polarnej, jednego z kamieni filozoficznych.

Przez kilka kilku dni festiwalowych będzie można obejrzeć najsłynniejsze pełnometrażowe fabuły lub krótkie animacje, które rozsławiły polską kinematografię na całym świecie: od Kuszy – pierwszego odcinka przygód najsłynniejszego animowanego duetu – Bolka i Lolka, oscarowego Piotrusia i wilka, po niezwykłe w swej plastycznej formie produkcje Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych i Studia Miniatur Filmowych autorstwa Witolda Giersza, Juliana Józefa Antonisza, Zofii Ołdak i Zbigniewa Koteckiego.

W programie sekcji znalazły się także inne filmy pełnometrażowe: animacja „Jak uratować mamę” z 2015 roku (reż. Daniel Zduńczyk, Marcin Męczkowski) oraz fabuła „Klub włóczykijów i tajemnica dziadka HieronimaTomasza Szafrańskiego. Widzowie obejrzą także najnowsze krótkie metraże: animację lalkową Natalii BrożyńskiejDoradcy króla Hydropsa” (adaptację Stanisława Lema) oraz nowy odcinek serii „Kuba i Śruba” ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej - „Mały rycerzMarka Burdy, film „Zamieszanie z zimowymi zapasami” (reż. Andrzej Piotr Morawski) z nowej serii „Wiking Tappi” czy nowe odcinki serii dla najmłodszych „Pan Toti” (reż. Grzegorz Handzlik, Jaroslav Baran). Jest to więc także okazja, by poznać nowe polskie kino dla dzieci i młodzieży i przekonać się, jakich środków wyrazu używa, jakie tematy porusza i jakie formy filmowe prezentuje.

Tegoroczna Gdynia Dzieciom to nie tylko filmy twórców rodzimych, ale też dzieła artystów zagranicznych prezentowane w Panoramie Kina Światowego. Program uzupełnią wydarzenia towarzyszące, m.in. wystawa plakatów z programu Polskie Kino Młodego Widza w Gdyńskim Centrum Filmowym. Organizatorzy zaplanowali również warsztaty z planu filmowego, które pozwolą uczestnikom śledzić powstawanie krótkiego filmu, od scenariusza przez plan zdjęciowy aż do montażu. Młodsze dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach z zakresu filmu animowanego.

Gdynia Dzieciom jest organizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich przy współpracy Pomorskiej Fundacji Filmowej i przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wszystkie pokazy odbywają się w kinie Helios. Festiwal odbędzie się w dniach 19-24 września.

 

źródło: materiał organizatora