ZNAMY LAUREATÓW 22. EDYCJI ETIUDY&ANIMY

Wieczorem, 28 listopada zakończyła się tegoroczna edycja festiwalu filmów studenckich i animowanych Etiuda & Anima. Przez 6 festiwalowych w dni w dwóch sekcjach konkursowych festiwalu można było obejrzeć 103 filmy.

Tegoroczny zestaw konkursu Anima stworzyło 69 filmów animowanych reprezentujących kinematografie 24 krajów. Decyzją jury w składzie: Thomas Renoldner (przewodniczący), Svietlana Filippova, Teresa Glad, Cecilia Traslaviña, nagrodę Srebrnego Jabberwocky’ego otrzymał "Niebieski pokój" Tomasza Siwińskiego. Jury mówiło o filmie Siwińskiego, że "skłania do głębokiej refleksji nad pracą pamięci w momencie traumy". To kolejna krakowska nagroda dla filmu "Niebieski pokój", który w maju tego roku otrzymał Srebrnego Lajkonika dla najlepszego filmu animowanego w konkursie polskim podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

"Niebieski pokój" to portret mężczyzny, który znalazł się w pułapce bez wyjścia. Męczą go niepokojące wizje, w których staje oko w oko z własnymi lękami i wspomnieniami. Uwięziony w niebieskim pokoju musi samotnie rozliczyć się ze swoją przeszłością. Tylko wtedy odzyska wolność.  

Warto dodać, że w tym samym konkursie jury studenckie postanowiło nagrodzić "Dokument" Marcina Podolca. Dyplomowy film Podolca zrealizowany na łódzkiej PWSFTViT to przejmujący portret ojca, którego dorosłe dzieci wyprowadziły się z rodzinnego domu.  

Grand Prix konkursu Anima uhonorowano szwajcarskiego "Króla Olch" Georgesa Schiwizgebela. 

W konkursie Etiuda natomiast wyróżnienie zdobył krótki dokument Grzegorza Szczepaniaka "Ślimaki", a Nagrodą Publiczności uhonorowano film Sylwii Rosak "Debiut-miłość".

22. edycja festiwalu Etiuda&Anima odbyła się w dniach 23-28 listopada w Krakowie. 

Pełną listę filmów nagrodzonych w konkursie Anima można znaleźć tutaj