DROGA NA DRUGĄ STRONĘ

TYTUŁ ANGIELSKI: CRULIC - THE PATH TO BEYOND

Fabuła filmu została oparta na autentycznych wydarzeniach z lat 2007 -  2008. Twórcy postanowili opowiedzieć historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie. Oskarżony o kradzież mężczyzna protestował przeciwko wątpliwym przesłankom zatrzymania. Aby zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczął strajk głodowy, który doprowadził go do śmierci na oczach społeczeństwa. 

Przypomnienie bulwersującej historii z pierwszych stron gazet stanowiło wyłącznie punkt wyjścia. Postać rumuńskiego mężczyzny została potraktowana, jako uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia żądzy wolności. Niezwykłość historii Crulica znalazła swoje odzwierciedlenie w nowatorstwie filmowej formy. „ Droga na drugą stronę” jest połączeniem animacji, dokumentu i fikcji.  Ironiczna narracja zza grobu przywołująca na myśl „Kasyno” łączy się w nim z bezkompromisową wizją świata charakterystyczną dla „Walca z Baszirem”. 

GATUNEK:
dokument / animacja
CZAS TRWANIA:
76'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Anca Damian
SCENARIUSZ:
Anca Damian
MUZYKA:
Piotr Dziubek
PRODUCENT:
Aparte Film, Fundacja im. Ferdynanda Magellana, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Editur Video

Anca Damian »

rumuńska reżyserka i producentka.  Studiowała w Akademii Teatru i Sztuki Filmowej, gdzie obroniła dyplom, a następnie uzyskała stopień doktora na kierunku sztuki, kina i mediów. Filmem Damian, który zdobył największe uznanie międzynarodowej widowni i krytyki był jej drugi w dorobku animowany film fabularny pod tytułem: „Crulic – Droga na drugą stronę”. Anca Damian jest scenarzystą, reżyserem oraz producentką tego wielokrotnie nagradzanego obrazu. Crulic był z sukcesami prezentowany podczas: Locarno International Film Festival, 55th BFI London Film Festival, Annecy International animation Festival, 27th Warsaw Film Festival, Copenhagen International Documentary Festival, 16th Busan International Film Festival, or 21st Film Festival Cottbus, Florence, Jihlava, New Directors/New Films in New York oraz na około 150 innych festiwali na całym świecie. “Crulic” zdobył 25 międzynarodowych nagród, wśród nich: Grand Prix w Annecy, Nagroda Specjalna Jury na festiwalu w Gdyni, Najlepszy film rumuński z 2011, Nagroda Amnesty w CPH DOX, nagroda specjalna na Istanbul IFF, Najlepszy Reżyser (Silver Award Puma) w Meksyku, Prix Audentia dla najlepszej reżyserki i inne.
NA FESTIWALACH: