POLSKIE DOKUMENTY JADĄ DO LIPSKA!

Większość z nich po raz pierwszy pojawiła się na dużym ekranie podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego i w dodatku wyjechała z Krakowa z nagrodami. Większość to długometrażowe dokumenty, które zdobywają międzynarodową publiczność. Jeden z nich jest w drodze do Oscara, jeden miał już swój sukces w Locarno. Razem będą w tym roku podbijać Lipsk podczas jednego z najważniejszych festiwali w świecie dokumentu – DOK Leipzig.


Na konferencji prasowej podczas ubiegłorocznej edycji DOK Leipzig Grit Lemke, odpowiedzialna za program tego festiwalu, stwierdziła, że mogłaby polskimi filmami wypełnić cały konkurs dokumentu krótkometrażowego. W tym roku, co ciekawe, w programie dominują polskie długie metraże. 


O nagrodę Golden Dove w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych będzie walczyć „Argentyńska lekcjaWojciecha Staronia, laureata m.in. Złotego Rogu na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Będzie to międzynarodowa premiera filmu. 


W Konkursie Młodych Talentów pojawi się pełnometrażowy dokumentalny debiut Pawła KlocaKołysanka z Phnom Penh”, który jest również nominowany do specjalnej nagrody MDR Film Prize. Warto dodać, że film Pawła Kloca ma szansę otrzymać nominację do Oscara. 


Do konkursu filmów krótkich ponownie stanie dokument Marty Minorowicz. W ubiegłym roku jej „Kawałek lata” zdobył nagrodę Golden Dove w tej kategorii. W tym roku być może sukces powtórzy kolejny dokument autorstwa Minorowicz – „Decrescendo”. Film ten jest również nominowany do nagrody specjalnej MDR Film Prize.


Co więcej, w programie pozakonkursowym zostaną zaprezentowani: „LekarzeTomasza Wolskiego oraz „Kiedyś będziemy szczęśliwiPawła Wysoczańskiego (obydwa filmy będą miały w Lipsku swoją międzynarodową premierę!), a także „Koniec lataPiotra Stasika oraz „Vakha i MagomedMarty Prus. Warto również dodać, że „Lekarze” zostali nominowani do specjalnej nagrody przyznawanej przez European Agency for Safety and Health at Work dla najlepszego dokumentu podejmującego tematykę pracy.


DOK Leipzig to nie tylko impreza poświęcona filmom dokumentalnym, ale również animacjom. I w tej kategorii także nie zabraknie polskiego akcentu. W Międzynarodowym Konkursie Filmów Animowanych rodzimą sztukę animacji będzie reprezentować „GaleriaRoberta Procha wraz z filmem „NoisePrzemysława Adamskiego


Jak co roku DOK Leipzig stoi więc otworem dla polskiego filmu. Dziesięć tytułów w programie, w tym sześć w konkursach, to jednak wyjątkowa liczba jak na dotychczasowe reprezentacje w Lipsku. Dołączając do tego kolejne dziesięć filmów, które wezmą udział w targach DOK Market (jako program Polish Docs organizowany przez Krakowską Fundację Filmową), mamy niezaprzeczalny dowód, że polskie kino – zwłaszcza dokumentalne – rośnie w siłę na międzynarodowej arenie.


DOK Leipzig to – mające ponad półwiekową tradycję – jedno z czołowych wydarzeń w świecie  filmu dokumentalnego i animowanego. Każdego roku DOK Leipzig prezentuje szeroką gamę najnowszych produkcji filmowych z kilkudziesięciu krajów ze wszystkich kontynentów. Co więcej, festiwalowi towarzyszą rozmaite wydarzenia branżowe, m.in. DOK Market,  International DOK Leipzig Co-Production Meeting  czy DOK Summit, dzięki którym możliwe jest nawiązanie cennych kontaktów w branży filmu dokumentalnego i animowanego oraz zdobycie sporej wiedzy dotyczącej produkcji filmowej.


54. edycja DOK Leipzig odbędzie się w dniach 17 – 23 października


Więcej na: www.dok-leipzig.de.



Już niedługo na www.polishdocs.pl pojawią się najnowsze teksty analizujące i interpretujące filmy, które zostaną zaprezentowane na festiwalu w Lipsku, a także rozmowy z ich twórcami. Już teraz w redakcyjnej „Czytelni” można przeczytać wywiady z Wojciechem Staroniem, Tomaszem Wolskim, Martą Minorowicz, oraz dowiedzieć się więcej na temat ich filmów. Zapraszamy do „Czytelni”!