PREMIERA ANIMACJI, DOKUMENTÓW I FABUŁ OD MUNKA

Studio Munka i Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza na premierę filmów z Programów dla Młodych Twórców, która odbędzie się 18 kwietnia w warszawskim kinie Kultura.

Pokaz premierowy obejmuje pięć tytułów: dwa filmy dokumentalne – "Konkurs" Jakuba Cumana i "Niebo" Jana P. Matuszyńskiego, dwie krótkometrażowe fabuły – "Trzy uściski dłoni" Marcina Latałło i "Portret z pamięci" Marcina Bortkiewicza, oraz krótką animację "Underlife" Jarosława Konopki. Wszystkie obrazy powstały w Studiu Munka, w ramach programów "Młoda Animacja", "Pierwszy Dokument" i "30 minut". Po projekcji filmów z debiutującymi twórcami rozmawiać będzie Joanna Ostrowska z redakcji Krytyki Politycznej.

Organizatorzy zaznaczają, że jest to pierwsza premiera z cyklu prezentacji debiutów ze Studia Munka w 2011 roku, a kolejne pokazy odbędą się w maju i w czerwcu tego roku.

Projekcje rozpoczną się o godzinie 20:00, 18 kwietnia (poniedziałek) w warszawskim kinie Kultura.


O filmach i twórcach:

"Underlife"
Film opowiada o narodzinach, przyjściu i odejściu. O tym czy człowiek może wyzwolić się spod wpływu, jaki wywiera na jego życie czas i miejsce narodzin, pojawienia się we własnym wózku. I czy jest się świadomym niewidzialnego, czasem destrukcyjnego wpływu przodków, za sprawą którego być może nigdy nie będziemy w stanie wydostać się z tego wózka.
To symboliczno-metaforyczna, krótka historia jednego wózka inspirowana między innymi Kołysanką Krzysztofa Komedy.

Jarosław Konopka - zajmuje się grafiką, malarstwem, fotografią, udźwiękawianiem filmów. W 1997 roku ukończył ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki. W 2005 roku założył Amatorskie Studio Wytwarzania Filmów Eksperymentalnych i Animowanych - The Acrylikal Brothers, w którym wytworzył swoje trzy filmy: "In a Dream", "Self Portrait", "Dno". Dwa ostatnie były prezentowane na festiwalu filmów animowanych OFAFA w Krakowie


"Konkurs"
To dokumentalną obserwacją, której miejscem są eliminacje Konkursu Chopinowskiego 2010. Film jest impresją ze świata emocji i myśli uczestników konkursu, a także pytaniem o celowość i sens rywalizacji w sztuce, która oceniana kategoriami sportowymi pozbawiania jest swoich najważniejszych cech: intymności, niezależności i indywidualności.

Jakub Cuman - Reżyser. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Autor etiudy dokumentalnej "Podróż". Zaczynał filmami niezależnymi. Później współpracował z TVP i TVN tworząc dokumenty telewizyjne oraz krótkie formy dokumentalne. Współpracował z Januszem Majewskim przy filmach fabularnych: "Miłość w przejściu podziemnym" oraz "Mała Matura 1947".


"Niebo"
38-letni Robert dowiedział się, że ma zaawansowanego raka szpiku kostnego. Lekarze nie dawali mu zbyt wielkiej nadziei, parę miesięcy życia. Robert postanowił zająć się w końcu jedyną pasją, którą miał w życiu. Zaczął pisać ikony. Robi to już ponad trzy lata...

Jan P. Matuszyński
- ur. 1984. Scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, teledysków i reklam. Student V roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Wybrana filmografia: 2009 Afterparty; 2008 Wiem kto to zrobił; 2007 Myjnia, 15 lat milczenia; 2006 Razem.


"Trzy uściski dłoni"
Podobno wystarczy 5 uścisków dłoni, aby połączyć nas z każdym innym człowiekiem na świecie - z wietnamskim ulicznym sprzedawcą, czy policjantem w Anglii, a nawet gwiazdą z Hollywood. W tej historii zdarzają się tylko 3 uściski: pomiędzy Emilem, który chce spotkać swojego idola Dawida Lynch' a, Dagmarą, która właśnie wróciła do Polski, aby znaleźć dobrą pracę i Betą, która koniecznie marzy o karierze modelki w Paryżu. Każda z tych osób zostanie poddana próbie, która wykaże jak daleko im do realizacji własnych marzeń. Czy te postaci łączy coś więcej, niż tylko przypadkowe spotkanie?

Marcin Latałło - reżyser, producent i operator - urodził się w Polsce, wychował we Francji, gdzie studiował reżyserię w La fémis (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa). Odbył też staż na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Jest synem Staszka Latałły, któremu poświecił swój pierwszy film dokumentalny: Ślad i książkę Portret Niedokończony. Współpracował przy filmach Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland i Krzysztofa Kieślowskiego. Dla Polskiej Telewizji (TVP1) zrealizował film dokumentalny Konstelacje oraz dla telewizji Arte film dokumentalny Notre rue (Nasza Ulica).


"Portret z pamięci"
Marek mieszka razem z Matką i Babcią w domku z małym ogrodem. Po zdanej maturze otrzymuje kamerę video. Zaczyna więc filmować to, co jest najbliżej w zasięgu jego wzroku, postanawia zrobić dokument o swojej Babci. Z biegiem czasu wnuk zauważa, że Babcia zaczyna mylić daty i fakty, o których opowiada. Miesza zdarzenia i czasy. Powoli traci pamięć. Marek orientuje się, że zaczyna robić film o czymś zupełnie innym, niż to wcześniej zaplanował. A przede wszystkim zaczyna pojmować, że gdyby nie jego kamera, to nigdy nie dowiedziałby się czegoś o sobie, czego być może wcale nie chciałby wiedzieć...

Marcin Bortkiewicz - Reżyser filmowy i teatralny, dramaturg i scenarzysta, aktor. Urodzony w Słupsku w 1976r. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Związany dotychczas z Ośrodkiem Teatralnym Rondo w Słupsku, Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Nowym w Słupsku oraz Teatrem Ecce Homo w Kielcach. Współpracował z producentem Darkiem Dikti (BIURO POMYSŁÓW), Studiem Filmowym KALEJDOSKOP, Studiem Munka, HARPOON FILM oraz z Sebastianem Petrykiem (PS FILM) Reżyser krótkich form dokumentalnych: Cisza, Reguły gry, Kocim szlakiem w serii Zrobię film dla Ciebie - Gdynia oraz Row, row, row. Debiutował dokumentem krótkometrażowym - Nauczanie początkowe, wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 r. Autor szóstej części Dekalogu 89+ pt. Sublokator.


Więcej na: www.studiomunka.pl.