POLSKIE DEBIUTY III W TR WARSZAWA

Studio Munka oraz TR Warszawa zaprasza na kolejny pokaz filmów młodych reżyserów w ramach cyklu „Film w TR Warszawa”. Zostaną zaprezentowane krótkometrażowe filmy Katarzyny Klimkiewicz, Grzegorza Wacławka, Ewy Banaszkiewicz, Mateusza Skalskiego, Anny Kuśmierczyk oraz Piotra Subbotko.

Spotkanie z cyklu "Film w TR Warszawa" odbędzie się 7 lutego (poniedziałek) o godzinie 19.00 w siedzibie Teatru, przy ul. Marszałkowskiej 8 w Warszawie. Projekcja obejmuje krótkometrażowe filmy, które powstały w ramach trzech programów Studia Munka dedykowanych dla młodych, debiutujących twórców - "30 minut"(dla filmów fabularnych), "Pierwszy dokument" (dla filmów dokumentalnych), "Młoda animacja" (dla filmów animowanych). Prezentowane filmy to ambitne młode kino, portretujące współczesność i przemiany zachodzące w Polsce.

Jedynie krótka fabuła Katarzyny Klimkiewicz "Hanoi-Warszawa" nie powstała w ramach ww. programów, lecz jest koprodukcją Telewizji Kino Polska oraz Studia Munka. Warto dodać, że "Hanoi-Warszawa" otrzymało w 2010 roku prestiżową Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej krótkometrażowej produkcji fabularnej minionego roku w Europie.

Po projekcjach odbędą się spotkania z twórcami filmów, które poprowadzi Ryszard Jaźwiński („Trójkowo filmowo”, Program III Polskiego Radia).

Oto lista prezentowanych filmów:


HANOI-WARSZAWA, reż. Katarzyna Klimkiewicz (fabuła)

Historia młodej Wietnamki Ahn, która przez zieloną granicę przedostaje się do Polski. Młoda dziewczyna wyrywa się brutalnym przewoźnikom i na własną rękę, bez grosza przy duszy i znajomości języka, próbuje dostać się do Warszawy. Tam czeka na nią narzeczony.

Film Hanoi-Warszawa powstał w 2009 roku na podstawie scenariusza Katarzyny Klimkiewicz w konkursie telewizji Kino Polska. Hanoi-Warszawa zostało wyprodukowane przez telewizję Kino Polska w koprodukcji ze Studiem Munka.


POZA STAROŚCIĄ, reż. Grzegorz Wacławek (animacja)

Opowieść o obecności starszego pokolenia w życiu dzieci i młodych ludzi. To także historia o tym, jak ważne są relacje międzypokoleniowe, które każdej ze stron dostarczają głębokich przeżyć emocjonalnych.


PRZYJDŹ DO MNIE, reż. Ewa Banaszkiewicz (fabuła)

Asia, młoda Polka z Białorusi, przyjeżdża do Polski, aby zamieszkać ze swoim chłopakiem Piotrem. Kiedy odkrywa, że w mieszkaniu Piotra mieszka jego nowa dziewczyna, zostaje bez noclegu. Włócząc się po zimowych ulicach Warszawy, w barze z kebabem poznaje nastolatka Habiba.


KRES ŚWIATA, reż.  Mateusz Skalski (dokument)

Opowieść o wpół opuszczonej wsi. Młodzi wyjechali za chlebem za granicę lub do miasta. Starzy, którzy zostali, codziennie wyczekują na obwoźny sklep z pieczywem. Jest to ich jedyne okno na świat.


SERCA DWA, reż. Anna Kuśmierczyk (dokument)

Kamera towarzyszy młodym parom podczas realizacji pamiątkowych sesji filmowych w dniu ślubu.


GLASGOW, reż. Piotr Subbotko (fabuła)

Glasgow to historia 12-letniego Damiana, który żyje w przekonaniu, że jego ojcem jest znany piłkarz klubu Celtic Glasgow. W czasie wakacji chłopiec zbiera pieniądze na wyjazd do Szkocji, pracując przy remontach mieszkań z emerytowanym Mieciem. Zakochany w piętnastoletniej Monice, która jest w ciąży, chce zaopiekować się jej dzieckiem i zabrać oboje w podróż do lepszego świata.

 


Więcej informacji na stronach:

www.studiomunka.pl

www.trwarszawa.pl



(Na zdjęciu obok: fotos z filmu dokumentalnego Mateusza Skalskiego "Kres świata")