RUSZYŁ NABÓR ZGŁOSZEŃ NA VISEGRAD ANIMATION FORUM

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do kolejnej edycji Visegrad Animation Forum. Do udziału w forum koprodukcyjnym można zgłaszać filmy krótkometrażowe oraz serie telewizyjne, a od tego roku także pełnometrażowe filmy animowane.

Visegrad Animation Forum to platforma współpracy twórców i producentów filmów animowanych z regionu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i sąsiadujących państw. Działa jako coroczne forum, podczas którego przedstawiciele powyższych państw wymieniają się informacjami dotyczącymi lokalnych profesjonalistów, działających na ich terenie studiów zajmujących się animacją i możliwości współpracy przy nowopowstających projektach.

W trakcie Forum organizowane są wykłady i warsztaty ze sztuki pitchingu oraz spotkania z przedstawicielami mediów i producentami. Jest to również szansa na pozyskanie partnerów oraz wymiany wiedzy i doświadczeń na temat możliwości dofinansowania swoich projektów.

Spośród nadesłanych zgłoszeń do finałowego pitchingu zostaną wybrane najciekawsze filmy krótkometrażowe i serie. Reprezentanci finałowych projektów zaprezentują je przed grupą producentów, redaktorów zamawiających, przedstawicieli telewizji z regionu, potencjalnych koproducentów oraz autorów. Międzynarodowe jury, które oceniać będzie wszystkie projekty wybierze najlepszy, który nagrodzi czekiem o wysokości 2000 euro na develompent. Jury wyłoni także najlepszy projekt serii telewizyjnej, którego reprezentanci otrzymają zaproszenie do udziału we wrześniowej edycji Cartoon Forum wraz ze zniżką na akredytacje. 

Po raz pierwszy w pitchingu będą mogły wziąć udział również projekty animowanych fimów pełnometrażowych. W pilotażowej edycji pięciu członków zarządu VAF wybierze najlepszy projekt ze swojego kraju (Czechy, Węgry, Polska, Słowacja i Słowenia). Najbardziej obiecujący projekt zostanie automatycznie przeniesiony do Cartoon Media (7-9 marca 2018 r., Bordeaux, Francja).

Dzięki współpracy z Animation Sans Frontiers (ASF) wybrany reżyser lub producent otrzyma stypendium w wysokości 1000 euro. Zostanie również ogłoszona nagroda Sound Post-production w wysokości 1000 euro. Najlepszy film krótkometrażowy  będzie miał zapewnioną dźwiękową postprodukcję, w tym studio i inżyniera dźwięku, przez 5 dni. Nagrodę przyznaje polskie studio Piotra Kubiaka.

Projekty do pitchingów można zgłaszać do 31  stycznia 2018 wypełniając formularz zgłoszeniowy

Koszt zgłoszenia projektu serii telewizyjnej to 150 euro, a projektu krótkometrażowego 50 euro.

Organizatorem VAF jest Stowarzyszenie Czeskiej Animacji (Association of Czech Animation) we współpracy z festiwalem Anifilm, Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji (SPPA), Słowackim Stowarzyszeniem Producentów Animacji (APAF), Stowarzyszeniem Słoweńskiej Animacji (DSAF) i węgierską MOME.

Forum odbędzie się w czeskim Třeboňiu podczas festiwalu Anifilm, między 1 a 3 maja 2018 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń można znaleźć tutaj