ZGŁOS SIĘ NA KONFERENCJĘ NAUKOWĄ NA ANIMATORZE

„Animowana polityka od Mélièsa do Mulloya" to tytuł międzynarodowej konferencji, która w tym roku będzie towarzyszyła Festiwalowi Animator w Poznaniu.

Festiwal Animator jest wydarzeniem prowokującym do dyskusji, reagującym na to, co dzieje się na świecie. Podczas jubileuszowej, 10. edycji imprezy badacze i praktycy filmu animowanego z całego świata będą rozmawiać o związkach animacji z polityką.

Animatorowi już od 2014 roku towarzyszą konferencje, podczas których zgłębiane są różne aspekty filmu animowanego. Organizatorzy podjęli decyzję, by podczas okrągłej rocznicy festiwalu porozmawiać o związkach animacji z polityką. Związki te były i są różnorodne: od filmów propagandowych realizowanych na zlecenie władz podczas konfliktów wojennych i ideologicznych, przez autorskie komentarze bieżących wydarzeń, do krótkich satyrycznych form wyświetlanych głównie w internecie. Film, zwłaszcza animowany, niemal od samego swojego zarania był używany jako broń w politycznych rozgrywkach. Georges Méliès już w 1899 roku postanowił wypowiedzieć się za pomocą kamery w sprawie procesu Alfreda Dreyfusa („L'affaire Dreyfus” – „Sprawa Dreyfusa”). W tym samym roku Arthur Melbourne-Cooper zrealizował bodajże pierwszą animowaną agitkę: „Matches: An Appeal” („Apel zapalek”). W ostatnim roku dużą karierę festiwalową zrobił film Phila Mulloya „Ostateczna rozgrywka” („Endgame”, laureat Brązowego Pegaza na Animatorze 2016) – satyryczna, minimalistyczna kreskówka, która jak w pigułce pokazuje choroby drugiej dekady XXI wieku: konflikty, terroryzm i gry komputerowe, w których zabijanie jest głównym celem. Między tymi biegunami znajduje się olbrzymi obszar, który wciąż wymaga krytycznej refleksji.

Zgłoszenia na konferencję  „Animowana polityka od Mélièsa do Mulloya” (temat wraz z afiliacją i krótkim abstraktem ok. 1500 znaków) należy  przesłać do 6 marca 2017 roku na adres e-mail: conference@animator-festival.com. Program konferencji zostanie ogłoszony 31 marca. Więcej informacji, w tym proponowane tematy wystąpień, dostępne są na stronie festiwalu http://www.animator-festival.com/.