POWSTAJE PEŁNOMETRAŻOWA ANIMACJA O „MISIU USZATKU”!

Trwają prace nad pełnometrażową animacją o Misiu Uszatku w reżyserii Grzegorza Jonkajtysa.

Miś Uszatek pojawił się po raz pierwszy w 1957 roku w książce dla dzieci Czesława Janczarskiego z ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego. Przez następne lata perypetie sympatycznego i ciekawskiego misia można było śledzić w czasopiśmie dla dzieci "Miś". W  1975 roku, na zlecenie Telewizji Polskiej, łódzkie studio Se-Ma-For rozpoczęło produkcję serialu lalkowego, w którym głosu Uszatkowi użyczył Mieczysław Czechowicz. Do 1987 roku powstały 104 odcinki serialu, ale dobranocki wciąż często są emitowane różnych stacjach telewizyjnych, przez co Uszatek znany jest przez wszystkie pokolenia. 

4 marca odbyła się konferencja i spotkanie z twórcami planowanej pełnometrażowej animacji o legendarnym misiu.  Zaprezentowano zwiastun projektu, który można obejrzeć tutaj

 „Naszym celem było stworzenie takiego sposobu realizacji, w którym łączylibyśmy tradycyjną metodę poklatkowej animacji z misiem współczesnym, tak żeby efekt był atrakcyjny dla współczesnego młodego widza. Technika, której używamy daje taką możliwość. Bardzo ciekawe jest opracowanie scenografii na specjalnych makietach. Z kolei postaci w naszym filmie są wygenerowane tradycyjną techniką 3D. Zwiastun był dla nas próbą i testem na to, jak będą pracowały trójwymiarowe figurki z wcześniej fotografowaną, filmowaną scenografią. Ten test wypadł bardzo dobrze, teraz będziemy pracować, żeby było jeszcze lepiej” - opowiadała Magdalena Zimecka ze Studia ORKA.

Autorem scenariusza i pomysłodawcą reaktywacji Misia Uszatka jest Piotr Jasek. Film wyreżyseruje Grzegorz Jonkajtys, który na codzień pracuje w Industrial Light & Magic w San Francisco, studiu założonym przez George'a Lucasa. Jego autorski film „Arka” zrealizowany metodą łączonych technik 3D i ujęć makiety był prezentowany na festiwalu w Cannes w 2007 r. Głosów głównym postaciom użyczą Maciej StuhrCzesław Mozil.

TFP i FremantleMedia Polska rozpoczęły już prace nad filmem. Koproducentem projektu jest Studio ORKA, odpowiedzialne za animację oraz postprodukcję. Animacja ma być zrealizowana metodą łączonych technik 3D i ujęć makiety. Rozpoczęcie produkcji filmu planowane jest na początek 2017 r. Rozwój projektu był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.