POLSKIE ANIMACJE NA FESTIWALU KUANDU

Polska animacja będzie gościem tegorocznej, 5. edycji tajwańskiego festiwalu KDIAF – Kuandu International Animation Festival. W programie festiwalu znalazły się polskie filmy i spotkania z polskimi gośćmi.

Co roku części projekcyjnej festiwalu towarzyszy także program spotkań z wybitnymi twórcami światowej animacji. W tym roku do wygłoszenia wykładu organizatorzy zaprosili Jerzego Kucię. Autor "Refleksów", którego najnowsza animacja "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż" od ponad 2 lat podróżuje po światowych festiwalach zdobywając kolejne nagrody, opowie o swoich filmach i przedstawi fragmenty. Kucia jest jednym z twórców związanych z nieformalną grupą reżyserów, których twórczość nazywamy dziś Polską Szkołą Animacji. Jest autorem kilkunastu filmów animowanych, za które otrzymał dziesiątki prestiżowych nagród na festiwalach w Polsce, Europie i na świecie. 

W programie znalazł się także wykład poświęcony współczesnemu kinu animowanemu w Polsce, który wygłosi Piotr Kardas (Animation Across Borders). 90 minutowe spotkanie będzie poświęcone najciekawszym zjawiskom na polskiej scenie animacji ze szczególnym naciskiem na prezentacje dorobku polskich twórców w dziedzinie filmów kierowanych do najmłodszych. Publiczość festiwalu będzie miała także szansę obejrzenia programu skomponowanego z 13 filmów poakzanych podczas tegorocznej edycji festiwalu O!PLA, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Kardas. W programie znalazły się filmy m.in. Michała Sochy ("Loop"), Marcina Podolca ("Dokument") czy Tomasza Siwińskiego ("Niebieski pokój"). 

Zaproszenie do udziału w konkursie otrzymał natomiast Wojciech Sobczyk ze swoim filmem "Lato 2014". Warto także wspomnieć, że podczas festiwalu odbędzie się pokaz filmów nominowanych do nagrody Hsin Yi  dla najlepszego filmu dla dzieci. Wśród nominowanych znalazł się odcinek serii "Bear me" w reżyserii Kasi Wilk. Laureatów festiwalu poznamy 31 października podczas gali zakończenia festiwalu. 

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się miedzy 24 października a 1 listopada. 

Szczegółowy program tegorocznej edycji festiwalu można znaleźć na jego stronie intrenetowej