POLSKIE FILMY WŚRÓD NAGRODZONYCH NA 21. ETIUDZIE I ANIMIE

Wczoraj wieczorem zakończyła się tegoroczna, już 21. edycja festiwalu filmów studenckich i animowanych Etiuda i Anima, która rozpoczęła się tydzień temu w Krakowie. Wśród laureatów konkursów międzynarodowych znalazły się polskie filmy.

Najwyższe wyróżnienie w konkursie filmów studenckich trafiło do Agi Woszczyńskiej i jej „Fragmentów”. Film studentki łódzkiej PWSFTViT otrzymał nagrodę Złotego Dinozaura oraz 10.000 złotych. Czteroosobowe jury pod przewodnictwem Wiesława Godzica uznało film za najlepszy spośród 48 tytułów pokazywanych w tegorocznym konkursie Etiuda. „Fragmenty” to zbiór luźno powiązanych ze sobą scen o rozpadzie związku. Film miał premierę podczas tegorocznej edycji festiwalu w Cannes w prestiżowej sekcji Directors’ Fortnight.

Jury studenckie konkursu Etiuda postanowiło przyznać swoją nagrodę filmowi „Rwetes” w reżyserii Kuby Czekaja - za wzbudzanie u odbiorców skrajnych emocji, treść otwartą na indywidualną interpretację oraz innowacyjną warstwę wizualną i dźwiękową. Producentem „Rwetesu” jest Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Warto dodać , że nagrodę publiczności w tej samej kategorii otrzymał krótki dokument Anny Morawiec pt. „To byłoby coś pięknego” zrealizowany na łódzkiej PWSFTviT.

Choć w konkursie Anima triumfował film rosyjski – „Brutus” Svetlany Filippovej, tak druga nagroda w konkursie – Srebrny Jabberwocky został przyznany filmowi Jerzego Kuci pt. „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”. Jury uzasadniło swój wybór w następujący sposób - za subtelne, ale zapadające w pamięć przekonujące użycie obrazu w połączeniu z doskonale dobraną ścieżką dźwiękową.  To druga nagroda, którą film otrzymuje w Krakowie – w maju tego roku najnowszy film Kuci otrzymał Złotego Smoka na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Jury pod przewodnictwem Gila Alkabetza postanowiło przyznać także pięć specjalnych wyróżnień. Jedno z nich trafiło do najnowszego filmu Piotra Dumały pt. „Hipopotamy” (prod: Fumi Studio).

Również jury studenckie konkursu Anima zadecydowało by swoją nagrodę przyznać polskiemu filmowi. Nagrodę zdobył studencki film Karoliny Specht pt. „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek”. Film w niebanalny sposób porusza ważny i trudny temat kształtowania się tożsamości człowieka - argumentowało jury, które doceniło poetycki nastrój filmu, a także subtelną stronę plastyczną.

Pełną listę filmów nagrodzonych podczas tegorocznej edycji festiwalu można znaleźć na stronie Etiudy i Animy.