POLSKIE FILMY W KONKURSACH 53.KRAKOWSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO

Już jutro w Krakowie rusza 53. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Polish Shorts obejmuje patronat medialny nad wydarzeniem. Przez cały tydzień będziemy pisać o najciekawszych polskich filmach festiwalu.

W konkursie polskim o nagrodę Złotego Lajkonika powalczą 42 filmy – wybrane spośród 266 zgłoszeń – 23 filmy dokumentalne, 12 animacji oraz 7 krótkich fabuł. Z ciekawszych tytułów warto wymienić dwa dyplomy studentów łódzkiej PWSFTviT. „Sowa” Marty Karwowskiej to urzekającą opowieść o ośmioletniej dziewczynce, która podczas wakacji będzie musiała bardzo szybko dorosnąć. Fabuła Jędrzeja Bączyka – „Kojot” jest za to energetyzującą, pulsującą muzyką, historia nastolatka, który stara się odnaleźć miłość. W konkursie znalazły się także nowe produkcje Studia Munka działającego w ramach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Obok „Zasad gry” Wojciecha Jagiełły oraz „128. Szczura” Jakuba Pączka zdecydowanie najciekawszym tytułem jest „Mazurek” Julii Kolberger. W swoim najnowszym filmie autorka portretuje życie rodziny, która spotyka się przy wielkanocnym stole. Kiedy świąteczne śniadanie stanie się nagle kolacją, gęstniejąca z każdą chwilą atmosfera rodzinnego spotkania skłoni bohaterów do niespodziewanej szczerości.

Dobry poziom w konkursie reprezentuje także animacja. Na wzmiankę zasługuje zdecydowanie dokumentalne „O rządach miłości” Adeli Kaczmarek - ilustrowany pamiętnik oraz barwny zapis codzienności zwykłego człowieka. Niepokojący wizualnie, pełen niezrozumiałych znaków „Ziegenort” Tomka Popakula daje wyraz niepokojom chłopca ryby, który stara się zrozumieć zmiany, które w jego życiu zaznacza dojrzewanie. Film nagrodzony na początku miesiąca na festiwalu Oberhausen jest jednym z najmocniejszych tytułów konkursu. Warto wspomnieć także o animacjach studenckich, które w zestawieniu konkursowym stanowią mocną grupę. Plastelinowe „Ab Ovo” studentki łódzkiej PWSFTviT Anity Kwiatkowskiej-Naqvi jest subtelnym zapisem zmian jakie wywiera na kobiecym ciele ciąża. Wyprodukowana przez PWSFTviT oraz Fumi Studio „Tajemnica góry Malakka” Jakuba Wrońskiego to zaś ujmujący, skąpany w sennych symbolach dziennik podróży, którą w poszukiwaniu swojego zaginionego ojca rozpoczyna sześcioletni chłopiec. Dwaj studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – Paweł Prewencki („Plaża”) i Miłosz Margański („Ars moriendi”) postanowili w przewrotny sposób odpowiedzieć na pragnienie człowieka do życia i śmierci w cywilizowanych warunkach.  

O jeszcze wyższą stawkę – Złotego smoka - powalczy w międzynarodowym  konkursie filmów krótkometrażowych aż siedem polskich tytułów – 2 dokumenty, 2 fabuły oraz aż trzy animacje. Animowane „Do serca Twego” Ewy Borysewicz – autorki „Kto by pomyślał” – jest osadzoną w realiach polskiego blokowiska historią miłości, zdrady i zemsty. Opatrzona błyskotliwym komentarzem animacja przenosi w świat genialnej konwencji, z którą chce się obcować znacznie dłużej niż przez 10 minut trwania filmu. Hipnotyzujący swoją plastyką „Toto” Zbyszka Czapli opowiada o jednym słonecznym dniu, który nieodwracalnie zaważył na życiu małego chłopca. Czapla doskonale wyczuwa każdy nastrój i wygrywa najmniejszy niuans dramatycznej historii kresu dzieciństwa. Najnowszy film Izabeli Plucińskiej „Kochanie”, która jak zwykle z nieprzeciętną zręcznością porusza się w technice plastelinowej, jest przejmującym obrazem choroby oraz wyobcowania.

W zestawieniu wśród 12 filmów fabularnych znalazły się 2 polskie tytuły. Zrealizowany z rozmachem technologicznym „Big Leap” w reżyserii Kristoffera Rusa to historia trójki ludzi stojących na skraju załamania, a dosłownie na krawędzi ogromnego drapacza chmur. W świecie ogarniętym groźbą globalnego kryzysu jedyną ucieczkę z sytuacji przynosi tytułowy Wielki Skok. „Zabicie ciotki” Mateusza Głowackiego – studenta Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego powstało na podstawie nieukończonej powieści Andrzeja Bursy pod tym samym tytułem.  Głowacki z dużym wyczuciem interpretuje tekst Bursy, łącząc w historii 23-letniego Jurka szukającego wyzwolenia spod opieki ciotki, absurd, czarny humor i świetne wyczucie konwencji.

53. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa do 2 czerwca. Projekcje odbywają się w sześciu  krakowskich kinach  - Kinie Kijów.Centrum, Kinie Mikro, Małopolskim Ogrodzie Sztuki, Kinie pod Baranami, Kinie Agrafka oraz plenerowym Kinie pod Wawelem. 

Pełny program festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie