POPIOŁY

TYTUŁ ANGIELSKI: ASHES

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

Danuta, narratorka oraz babcia reżyserki cofa się w czasie, by opowiedzieć historię swojego życia. To sentymentalna podróż do chwil spędzonych u boku miłości jej życia, Edwarda. Narracja prowadzona jest z perspektywy dojrzałej kobiety, która dzięki odnalezieniu korespondencji sprzed lat, rozpala swoje uczucie na nowo. Wizja przeszłości zaciera się, waśnie ustępują miejsca dobrym wspomnieniom.  Z pomocą listów, Danuta zbliża się do zmarłego męża, powracają znajome miejsca i przedmioty. Ich wspólne życie w powojennej Polce nie było usłane różami, bohaterowie musieli wielokrotnie zmierzyć się z trudnościami, pędzącym do przodu światem, gdzie wszystko zmienia się w mgnieniu oka. Jedyną stałą była ich miłość.

„Popioły” są świadectwem dawnej, nieistniejącej już rzeczywistości w tkanej przez bohaterce historii. Choć wspomnienia pokryły się patyną czasu wraz z trwaniem opowieści odżywają na oczach widza. To pamięć utrwalona w przedmiotach będących częścią życia codziennego Danuty i Edka. Przy tworzeniu animacji autorka inspirowała się fotografiami Man Ray’a oraz jego autorską techniką rayografii.

GATUNEK:
animowany
CZAS TRWANIA:
8'
ROK PRODUKCJI:
KOLOR:
czarno-biały
REŻYSERIA:
Joanna Dudek
SCENARIUSZ:
Joanna Dudek
MONTAŻ:
Joanna Dudek
DŹWIĘK:
Rafał Nowak, Wiktor Skrzypczyński
ANIMACJA:
Joanna Dudek
PRODUCENT:
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna

Joanna Dudek »

Absolwentka Liceum Plastycznego w Lublinie. W 2013 roku studiowała grafikę na wydziale artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  Jest studenktką piątego roku animacji w Szkole Filmowej w Łodzi. Zajmuje się przede wszystkim filmem animowanym, ale również projektowaniem plakatów, rysunkiem, operatorką oraz scenografią. W swoich projektach często eksperymentuje z materią filmową.