CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY U.S.

TYTUŁ ANGIELSKI: THE WIZARD OF U.S.

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

Czarnoksiężnik z krainy U.S. to usytuowana w magicznym, owianym legendami o glorii i sławie Hollywood satyra społeczna, animowany dokument o emocjach, opierający się na motywach znanych z amerykańskiej powieści „Czarnoksiężnik z krainy OZ” L. Franka Bauma. Film opisuje słodko-gorzkie obserwacje, dylematy oraz przygody emigrantek, które tak jak Dorotka, główna bohaterka filmu, poszukują szczęścia i spełnienia w magicznym świecie daleko od domu. Chęć ukazania metafizycznej podróży w głąb kobiecej, zdefragmentowanej duszy, a także jej odbicia w świecie zewnętrznym jest wynikiem badań społecznych przeprowadzonych wśród emigrantek w Los Angeles. Film zainspirowany i oparty został na wywiadach zarejestrowanych w latach 2013-2014 w Hollywood.

GATUNEK:
animowany
KRAJ PRODUKCJI:
POLAND
CZAS TRWANIA:
22'
ROK PRODUKCJI:
KOLOR:
kolorowy
REŻYSERIA:
Balbina Bruszewska
SCENARIUSZ:
Balbina Bruszewska
OPERATOR:
Balbina Bruszewska, Tomasz Łaptaszyński, Mariusz Andryszczyk
MONTAŻ:
Janusz Czubak
MUZYKA:
Adam Hajzer, Martin Tillman, Nate Pennington
ANIMACJA:
Izumi Yoshida, Katarzyna Melnyk, Zuzanna Szyszak, Magdalena Parszewska, Monika Dovnar, Artur Huk, Agata Karpisz, Noemi Staniszewska, Adrian Fijałek
PRODUCENT:
WJTeam, Orian Williams

Balbina Bruszewska »

reżyserka i scenarzystka, autorka tekstów. Absolwentka animacji PWSFTViT w Łodzi oraz scenariopisarstwa na UCLA Extensions w Los Angeles. Artystka multimedialna znana z eklektycznych form opowiadania i zabawnych filozoficznych i socjologicznych analiz sytuacji człowieka we współczesnym świecie. Laureatka wielu prestiżowych nagród i stypendiów jak np. Stypendium Młoda Polska, dwie statuetki Yacha czy Grand Prix festiwalu Łodzią po Wiśle.