MISTRZOWSKIE KONSULTACJE I WARSZTATY Z ANIMATIKU. RUSZA NOWY PROJEKT DLA TWÓRCÓW ANIMACJI

Co zrobić, żeby filmowy bohater przewracał oczami w charakterystyczny sposób? Z czego ma być futro ryjówki, żeby wyglądało naturalnie? Jak sprawić, by praca nad animacją lalki, była nie tylko efektowna, ale i efektywna? O konkretne rozwiązania realizacyjne twórcy filmów animowanych mogą zapytać tak uznanych praktyków jak Tim Allen czy Magdalena Bieszczak w ramach ASK: Animation Support Kit. Ten debiutujący program profesjonalizacyjny opracowany został przez MOMAKIN. Właśnie ruszył nabór na mistrzowskie konsultacje oraz na warsztaty z tworzenia animatiku.

Projekt ASK, realizowany w całości online, to zarówno program doradczy, jak i możliwość zdobycia nowych umiejętności. Na jego pierwszą odsłonę składają się konsultacje z ekspertami z zakresu projektowania i budowy lalek oraz animacji lalkowej, a także 3-tygodniowego, specjalistycznego warsztatu dla zainteresowanych tworzeniem animatiku, czyli nieodłącznego elementu w procesie produkcji filmu. W wyniku wspólnej pracy powstanie animatik do 10-minutowego filmu Martina Bella, brytyjskiego animatora, doświadczonego supervisora wizualizacji, który pracował przy takich tytułach, jak "Jurassic World: Upadłe królestwo", "Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw", "Kopciuszek", "Aladyn" czy najnowszej części przygód słynnego agenta 007 "Nie czas umierać".

Projekty z zakresu profesjonalizacji branży animacji to ważny profil naszej działalności – mówi Paulina Zacharek z MOMAKIN, który jest organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum, jedynego na świecie wydarzenia skierowanego do przedstawicieli branży filmowej, skoncentrowanych na animacji poklatkowej. To właśnie z doświadczeń sekcji szkoleniowej, realizowanej w trakcie forum, wyrósł pomysł na to, aby przygotować stałą ofertę. – Nad stworzeniem praktycznej propozycji, dostarczającej konkretne rozwiązania realizacyjne, pracowałyśmy już od dawna. Ostatni czas tylko przyspieszył nasze działania i przesądził o formie online – dodaje Zacharek.

Do współpracy w ASK zostali zaproszeni doświadczeni eksperci – twórcy animacji i artyści specjalizujący się w realizacji filmów w stop motion, m.in. Tim Allen, brytyjski animator, członek ekip realizujących takie animowane filmowe hity, jak "Gnijąca Panna Młoda" czy "Fantastyczny Pan Lis"; Magda Bieszczak, zatrudniona obecnie w amerykańskim studiu Laika, współtwórczyni sukcesów Tima Burtona czy Wesa Andersona, a także Sylwia Nowak, Piotr Knabe i Marcin Zalewski – artyści mający w swoim portfolio wiele produkcji lalkowych, w tym „Wyspę psów” czy nagrodzonego Oscarem „Piotrusia i wilka” w reżyserii Suzie Templeton.

Każdy z nas w pracy napotyka różne wyzwania, próbując zrealizować własną wizję. Czasami nie potrafimy ruszyć z miejsca przez jakiś drobiazg – mówi Tim Allen, jeden z ekspertów programu i dodaje: – Rozmowa z bardziej doświadczonym twórcą to szybsze znalezienie technicznych rozwiązań i uczenie się od tych, którzy poznali już sposoby na pokonanie przeszkód realizacyjnych.

Podczas godzinnej konsultacji w ramach ASK można profesjonalnie omówić wybrane zagadnienie dotyczące konkretnego projektu animowanego – planowanego lub realizowanego (na dowolnym etapie powstawania). Warsztat z animatiku można odbyć niezależnie od wybranych konsultacji. Do udziału w nim niezbędna jest umiejętność poruszania się w środowisku oprogramowania Adobe CC (Photoshop, Premiere i After Effects).

Na chętnych do nauki pod okiem Martina Bella czeka 10 miejsc. – Udało nam się zaangażować do współpracy świetnych specjalistów. Jeśli projekt spotka się z pozytywnym przyjęciem, będziemy przygotowywać jego kolejne edycje – podkreśla Paulina Zacharek.

Patronem medialnym ASK: Animation Support Kit jest Skwigly Animation Magazine. Właśnie ruszył nabór chętnych – zgłoszenia przyjmowane są do 8.07.2020. Realizacja konsultacji i warsztatu odbędzie się w okresie od 20.07 do 10.08. Koszt udziału w projekcie to 195 euro za godzinną konsultację (obowiązują zniżki przy wykupieniu większej liczby godzin) oraz 295 euro za warsztat.

Szczegóły, regulamin udziału w projekcie oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są pod linkiem: momakin.pl/nasze-projekty/ask-animation-support-kit.

MOMAKIN łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Specjalizuje się w zakresie projektów w stop motion. Wspiera animacje na każdym etapie ich rozwoju: od planowania i finansowania po dystrybucję. Prowadzi agencję talentów, inicjuje i realizuje projekty filmowe w Polsce i na świecie. Zajmuje się edukacją i profesjonalizacją branży filmowej.

MOMAKIN jest organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum – jedynego na świecie wydarzenia branżowego poświęconego animacji poklatkowej. 

Informacja prasowa